
Bezpieczeństwo na rolkach
W poniższym artykule znajdziesz:
1. Wprowadzenie
2. Zasady bezpieczeństwa
6. Podsumowanie
Jak zachować bezpieczeństwo podczas jazdy na rolkach ?
Jazda na rolkach, to przyjemna forma spędzania czasu na świeżym powietrzu. Od czasu do czasu zdarzają się jednak niespodziewane sytuacje, które negatywnie zapadną nam w pamięci. Jest kilka podstawowych zasad, które należy przestrzegać, aby jazda była bezpieczna.
Zasada 1 – wybieraj miejsca do jazdy na równej powierzchni
Nawierzchnia, na której nie jeżdżą samochody i najlepiej również rowery. Jeśli jesteśmy osobami początkującymi, to odradzamy zatłoczone parki i place, gdzie jest sporo dzieci na hulajnogach, czy deskorolkach. Dodatkową trudność mogą sprawić leżące gałązki, czy kamyki. Teren powinien być płaski, bez wzniesień, czy zjazdów.
Zasada 2 – przed rozpoczęciem każdej aktywności fizycznej zrób rozgrzewkę
Przed założeniem rolek zrób 5 – 10 minutową rozgrzewkę. Przygotuje ona nasz organizm do wysiłku oraz zminimalizuje ryzyko kontuzji. Wystarczy zrobić kilka skłonów, przysiadów, pajacyków, wymachów, rozgrzać dobrze kolana i nadgarstki, chwilę potruchtać. Pamiętajmy – zawsze najpierw rozgrzewka, która zwiększy nasze bezpieczeństwo podczas jazdy na rolkach.
Zasada 3 – ubieraj zestaw ochraniaczy
Zabezpieczy nas przed przykrymi skutkami upadku. Ochrona kolan, łokci i nadgarstków jest bardzo istotna. Priorytetem powinien być kask! Poświęćmy czas na odpowiednie dobranie sprzętu, który może okazać się naprawdę pomocny w nieprzewidzianych sytuacjach. Nie wstydźmy się naszego wyglądu, opinii innych i ich komentarzy. To nasze życie i zdrowie, więc dbajmy o nie.
Zasada 4 -naucz się hamować
Bardzo ważna kwestia jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Po opanowaniu już podstawy jazdy należy zabrać się za naukę hamowania. Jest kilka sposobów na skuteczne zatrzymanie. Musimy wybrać, który najlepiej nam odpowiada i nauczyć się go tak, aby na 100% był wyćwiczony. W awaryjnej sytuacji trzeba bezwzględnie potrafić się zatrzymać. Często nawet w ciągu ułamka sekundy. Poświęć, więc czas na dopracowanie tego elementu. Krótka podpowiedź odnośnie hamowania znajduje się w tym artykule: https://easyskate.pl/jazda-na-rolkach-umiejetnosci/
Zasada 5 – co w przypadku utraty równowagi?
Jeśli nagle czujemy, że tracimy równowagę, to pierwszą rzeczą jaką robimy jest mocne ugięcie kolan, aby obniżyć środek ciężkości. Przez to stajemy się stabilniejsi. Ręce wysuwamy na skos ( między przodem, a bokiem). Powodujemy w ten sposób złapanie równowagi. Dodatkowo są one przygotowane na ewentualny upadek oraz amortyzację. Upadając do przodu, zakładając, że mamy ubrane ochraniacze na nadgarstki, palce dłoni powinny być wyprostowane w momencie kontaktu ochraniacza z podłożem. Jeśli je ugniemy, mamy gwarantowane obtarcie. Kiedy czujemy, że upadamy do tyłu i nie możemy już nic zrobić, pozostaje nam jedynie dać brodę do klatki piersiowej. Dzięki temu ochronimy potylicę przed uderzeniem w ziemię.
Zasada 6 – nie jeździmy kiedy jest mokro
Zapamiętaj, że nie jeździ się po mokrej nawierzchni, ani nie przejeżdża po kałużach. Oprócz tego, że po kontakcie kółek i łożysk z wodą zniszczą się lub w najlepszym wariancie zatrą jest to bardzo niebezpieczne. Mokra powierzchnia nie ma przyczepności, dlatego rolka zachowa się jak tępa łyżwa na lodzie. Będziemy się ślizgać i stracimy kontrolę. W takiej sytuacji bardzo prosto jest się wywrócić.
Zasada 7 – przegląd sprzętu i serwisowanie
Jest to także bardzo istotna kwestia. Należy zwrócić uwagę, czy kółka się nie poluzowały. Jeśli tak się stało, to trzeba je koniecznie dokręcić. Można dokonać tego samodzielnie. Z czasem kółeczka się ścierają, do tego nierównomiernie. Powinno się wtedy je przekręcić na drugą stronę. Łożyska muszą być co jakiś czas nasmarowane. Klamry, sznurówki bez wad i ślad zużycia. Jeśli nie wiemy jak dokonać napraw, można się udać do serwisów, które w profesjonalny sposób wykonają niezbędne czynności. Jeśli masz taki problem, zapraszamy naszego serwisu.
Zasada 8 – zachowaj czujność od początku do końca
Upadki potrafią się przydarzyć w najmniej oczekiwanym momencie. Bardzo często dochodzi do nich, gdy dopiero chcemy rozpocząć jazdę i wstajemy z ławki lub przemieszczamy się na docelową powierzchnię. Podobnie sytuacja wygląda po jeździe. Zmęczeni i już rozluźnieni schodzimy z toru, czy udajemy się na ławkę. Wtedy najłatwiej o wypadek. Koncentracja i zachowanie pozycji musi być od samego początku do samego końca.
Mamy nadzieję, że przedstawione zasady pomogą Ci uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, a także zachować bezpieczeństwo podczas jazdy na rolkach. Jeśli chcesz w praktyce przetestować część tych wskazówek, to zapisz się na lekcje https://easyskate.pl/zajecia/#grafik Wspólnie z instruktorem przerobicie krok po kroku zachowania w sytuacjach awaryjnych.
Zespół Easy Skate