Bezpieczeństwo na rolkach

8 września, 2023
W poniższym artykule znajdziesz:
1. Wprowadzenie
2. Zasady bezpieczeństwa
6. Podsumowanie

Jak zachować bezpieczeństwo podczas jazdy na rolkach ?

Jazda na rolkach, to przyjemna forma spędzania czasu na świeżym powietrzu. Od czasu do czasu zdarzają się jednak niespodziewane sytuacje, które negatywnie zapadną nam w pamięci. Jest kilka podstawowych zasad, które należy przestrzegać, aby jazda była bezpieczna.

Zasada 1 – wybieraj miejsca do jazdy na równej powierzchni

 Nawierzchnia, na której nie jeżdżą samochody i najlepiej również rowery. Jeśli jesteśmy osobami początkującymi, to odradzamy zatłoczone parki i place, gdzie jest sporo dzieci na hulajnogach, czy deskorolkach. Dodatkową trudność mogą sprawić leżące gałązki, czy kamyki. Teren powinien być płaski, bez wzniesień, czy zjazdów.

Zasada 2 – przed rozpoczęciem każdej aktywności fizycznej zrób rozgrzewkę

Przed założeniem rolek zrób 5 – 10 minutową rozgrzewkę. Przygotuje ona nasz organizm do wysiłku oraz zminimalizuje ryzyko kontuzji. Wystarczy zrobić kilka skłonów, przysiadów, pajacyków, wymachów, rozgrzać dobrze kolana i  nadgarstki, chwilę potruchtać. Pamiętajmy – zawsze najpierw rozgrzewka, która zwiększy nasze bezpieczeństwo podczas jazdy na rolkach.

Zasada 3 –  ubieraj zestaw ochraniaczy

Zabezpieczy nas przed przykrymi skutkami upadku. Ochrona kolan, łokci i nadgarstków jest bardzo istotna. Priorytetem powinien być kask! Poświęćmy czas na odpowiednie dobranie sprzętu, który może okazać się naprawdę pomocny w nieprzewidzianych sytuacjach. Nie wstydźmy się naszego wyglądu, opinii innych i ich komentarzy. To nasze życie i zdrowie, więc dbajmy o nie.

Zasada 4 -naucz się hamować

Bardzo ważna kwestia jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Po opanowaniu już podstawy jazdy należy zabrać się za naukę hamowania. Jest kilka sposobów na skuteczne zatrzymanie. Musimy wybrać, który najlepiej nam odpowiada i nauczyć się go tak, aby na 100% był wyćwiczony. W awaryjnej sytuacji trzeba bezwzględnie potrafić się zatrzymać. Często nawet w ciągu ułamka sekundy. Poświęć, więc czas na dopracowanie tego elementu. Krótka podpowiedź odnośnie hamowania znajduje się w tym artykule: https://easyskate.pl/jazda-na-rolkach-umiejetnosci/

Zasada 5 – co w przypadku utraty równowagi?

Jeśli nagle czujemy, że tracimy równowagę, to pierwszą rzeczą jaką robimy jest mocne ugięcie kolan, aby obniżyć środek ciężkości. Przez to stajemy się stabilniejsi. Ręce wysuwamy na skos ( między przodem, a bokiem). Powodujemy w ten sposób złapanie równowagi. Dodatkowo  są one przygotowane na ewentualny upadek oraz amortyzację. Upadając do przodu, zakładając, że mamy ubrane ochraniacze na nadgarstki, palce dłoni powinny być wyprostowane w momencie kontaktu ochraniacza z podłożem. Jeśli je ugniemy, mamy gwarantowane obtarcie.  Kiedy czujemy, że upadamy do tyłu i nie możemy już nic zrobić, pozostaje nam jedynie dać brodę do klatki piersiowej. Dzięki temu ochronimy potylicę przed uderzeniem w ziemię.

Zasada 6 – nie jeździmy kiedy jest mokro

Zapamiętaj, że nie jeździ się po mokrej nawierzchni, ani nie przejeżdża po kałużach. Oprócz tego, że po kontakcie kółek i łożysk z wodą zniszczą się lub w najlepszym wariancie zatrą jest to bardzo niebezpieczne. Mokra powierzchnia nie ma przyczepności, dlatego rolka zachowa się jak tępa łyżwa na lodzie. Będziemy się ślizgać i stracimy kontrolę. W takiej sytuacji bardzo prosto jest się wywrócić.

Zasada 7 – przegląd sprzętu i serwisowanie

Jest to także bardzo istotna kwestia. Należy zwrócić uwagę, czy kółka się nie poluzowały. Jeśli tak się stało, to trzeba je koniecznie dokręcić. Można dokonać tego samodzielnie. Z czasem kółeczka się ścierają, do tego nierównomiernie. Powinno się wtedy je przekręcić na drugą stronę. Łożyska muszą być co jakiś czas nasmarowane. Klamry, sznurówki bez wad i ślad zużycia. Jeśli nie wiemy jak dokonać napraw, można się udać do serwisów, które w profesjonalny sposób wykonają niezbędne czynności. Jeśli masz taki problem, zapraszamy naszego serwisu.

Zasada 8 – zachowaj czujność od początku do końca

Upadki potrafią się przydarzyć w najmniej oczekiwanym momencie. Bardzo często dochodzi do nich, gdy dopiero chcemy rozpocząć jazdę i wstajemy z ławki lub przemieszczamy się na docelową powierzchnię. Podobnie sytuacja wygląda po jeździe. Zmęczeni i już rozluźnieni schodzimy z toru, czy udajemy się na ławkę. Wtedy najłatwiej o wypadek. Koncentracja i zachowanie pozycji musi być od samego początku do samego końca.

Mamy nadzieję, że przedstawione zasady pomogą Ci uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, a także zachować bezpieczeństwo podczas jazdy na rolkach. Jeśli chcesz w praktyce przetestować część tych wskazówek, to zapisz się na lekcje https://easyskate.pl/zajecia/#grafik Wspólnie z instruktorem przerobicie krok po kroku zachowania w sytuacjach awaryjnych.

Zespół Easy Skate

 

#jazdanarolkach #naukajazdynarolkach #bezpieczeństwo

 

Zobacz również

Adrian

Adrian na co dzień pracownik biurowy zajmujący się leasingam urządzeń, maszyn i samochodów. Po opuszczenia murów biura oddaje się całkowicie temu, co najbardziej kocha, czyli sportu. Od dziecka związany ze sportem. Od 2008 roku gra w hokeja na lodzie. Jest byłym zawodnikiem Warszawskiej Legii. Obecnie gra w drużynie amatorskiej Legion Warszawa. Oprócz hokeja i jazdy na rolkach, interesuje się i treningami crossfit, pływaniem, jazdą na rowerze, bieganiem, treningami siłowymi i wędrówkami górskimi.

Ala

Ala pierwszy raz weszła na łyżwy mając 4 lata. Przychodząc z rodzicami na lodowisko po swoją starszą siostrę Basię, sama chciała bardzo spróbować. Od tego czasu zimą ćwiczyła łyżwiarstwo, a latem rolkarstwo. W wolnych chwilach lubi rysować i oglądać filmy. W szkółce uczy najczęściej małe dzieci.

Natalia

Natalia zaczęła jeździć na rolkach i łyżwach jako nastolatka. Wielka pasja do obu sportów przerodziła się w chęć nauczania innych. Natalia jest studentką japonistyki. Amatorsko interesuje się behawiorystyką oraz szkoleniem psów, fotografią, a w wolnej chwili lubi przeczytać książkę lub zagrać w grę na komputerze.

Maciej

Maciej od 30 lat zapalony narciarz. Zawodnik koszykówki do 16 roku życia. Później grający amatorsko. Były trener doskonalenia jazdy samochodem z przednim napędem, gitarzysta amator. Po czterech latach nauki w prywatnej szkole muzyki rozrywkowej. Entuzjasta sztuki filmowej, psychologii i literatury. Pasjonat jazdy na rolkach i łyżwach oraz gry w hokeja.

Basia

Basia założyła łyżwy po raz pierwszy mając 6 lat i od tamtej chwili stały się jej pasją. Trenowała również pływanie. Obecnie jest studentką dziennikarstwa. Na zajęciach zajmuje się głównie nauką najmłodszych.

Dominik

Dominik był jednym z pierwszy rolkarzy w Polsce. Trenował hokej na lodzie oraz na rolkach. Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczął nauczanie dzieci i dorosłych. Interesuje się grami samochodowymi. Lubi spędzać też czas aktywnie. Głównym jego hobby jest jazda na rowerze, chodzenie po górach oraz pływanie na żaglówkach.

Małgosia

Małgosia na łyżwach jeździ od 8 rok życia. Pochodzi z Lublina i to właśnie tam zaczęła się jej przygoda. Jest to wielka pasja, którą chce dzielić z innymi. Dokłada wszelkich starań, aby jej uczniowie na treningach dobrze się bawili i szybko czynili postępy. Prywatnie studiuje na Uniwersytecie Warszawskim oraz pracuje jako agentka nieruchomości.