Ciekawostki łyżwiarskie

22 listopada, 2023
W poniższym artykule znajdziesz:
1. Wprowadzenie
2. Elementy w łyżwiarstwie figurowym
3. Programy, strój, muzyka, choreografia
4. Podsumowanie

Łyżwiarstwo figurowe

Łyżwiarstwo figurowe – wprowadzenie

Krótka historia łyżwiarstwa figurowego

Czy wiesz, że łyżwiarstwo sięga epoki kamienia? Wtedy łyżwy, a właściwie kości reniferów, czy łosi służyły do ślizgania po lodzie, a tym samym przemieszczania się. W XIII wieku po raz pierwszy zastosowano płozy metalowe, które cały czas służyły jako środek transportu. Przełom nastąpił w XVIII wieku. Zaczęto bowiem traktować łyżwy jako zajęcie, które przynosi korzyści zdrowotne i społeczne. Pod koniec kolejnego stulecia zaczęły wyodrębniać się dyscypliny łyżwiarskie: jazda szybka, figurowa, hokej.

Obecnie mamy wiele konkurencji wchodzących w skład danej dyscypliny. Łyżwy figurowe solo i w parach sportowych lub tanecznych oraz jazda synchroniczna. Opiszemy jednak najbardziej popularne, czyli łyżwiarstwo figurowe solistek i solistów.

Łyżwiarstwo figurowe – elementy

Dyscyplina ta składa się z mnóstwa ilości różnych figur. Skoków, piruetów, kroków, arabesek ( spiral), elementów łączących. Do tego dochodzi choreografia wykonywana w rytm muzyki. Wszystko to sprawia, że łyżwiarstwo jest bardzo widowiskowym sportem. Wymaga jednak od łyżwiarza wielu godzi treningów od najmłodszych lat.

Skoki

Skoki możemy podzielić na te, które wykonywane są z krawędzi łyżwy oraz z ząbka. Do tego rozróżniamy pojedyncze, czyli z jednym obrotem w powietrzu, podwójne z dwoma, potrójne z trzema oraz poczwórne z aż czterema! Na przestrzeni kilkunastu lat sport ten ewaluował ( zwłaszcza w Rosji) tak, że dzieci w wieku 11 – 12 lat wykonują skoki z czterema obrotami.

Mamy sześć rodzajów skoków, których nazwy w większości pochodzą od nazwisk osób, które je wymyśliły. Axel, Salchow, Toeloop, Ritberger, Flip i Lutz. Różnica między nimi jest taka, że skacze się je wjeżdżając przodem lub tyłem, wyskakuje się z krawędzi wewnętrznej lub zewnętrznej, wbija ząbek lewej lub prawej nogi. W Axlu jako jedynym wykonuje się pół obrotu więcej. Czyli skacząc pojedynczego robimy półtora obrotu, podwójnego dwa i pół itd.

Warto wspomnieć o tym, że takie skoki zawodnicy trenują latami. Można próbować miesiącami wylądować jeden z nich. Często też nawet jeśli już się go skoczy, może się zdarzyć, iż ” ucieknie on” i kolejne godziny ćwiczeń będą potrzebne, aby znowu zaczął wychodzić.

Piruety

Piruety są widowiskową częścią łyżwiarstwa. Wykonuje się je na obie nogi, ale kręcąc się w jedną stronę. Różne pozycje ciała determinują ich nazwy. Podstawowym piruetem jest Stany. Zawodnik kręci się w pozycji Bociana, czyli jedną nogę ma prostą, a drogą ugiętą, trzymając but przy kolanie nogi na której się kręci. Dalej mamy Siadany. Schodzimy do pozycji Pistoletu, jedna noga jest ugięta, a druga wyciągnięta do przodu. Waga charakteryzuje się ustawieniem ciała w pozycji Jaskółki. Tułów pochyla się tak żeby był równolegle z lodem, podnosząc jednocześnie jedną nogę do kąta 90 stopni względem nogi na której kręci się łyżwiarz. Do tego dochodzą kombinacje, czyli w czasie jednego piruetu zmienia się wielokrotnie pozycję, a do kombinacji ze zmianą nogi dodatkowo przemieniamy nogi.

Łyżwiarstwo figurowe – kroki i spirale

Elementy łyżwiarskie takie jak kroki, czy spirale są częścią jazdy figurowej. Istnieje bardzo wiele kroków, które polegają na zmianach kierunku jazdy, krawędzi, czy nogi. Do tego można używać też ząbków. Służą one jako elementy, które wzbogacają układ łyżwiarski. Zawodnicy często dodają je przed skokami, aby zwiększyć trudność i otrzymać więcej punktów.

Spirale, czy też inaczej arabeski są to figury, w których podnosi się wysoko nogę, im wyżej tym trudniej, ale też bardziej widowiskowo. Można łapać nogę trzymaną w górze za kolano, but lub łyżwę. Wykonuje się je zarówno przodem jak i tyłem, na lewej i prawej nodze, a także na krawędzi wewnętrznej i zewnętrznej.

Programy, muzyka, strój, choreografia

Pod nazwą program kryje się układ choreograficzny do muzyki. Zawodnicy wykonują w nim wszystkie elementy łyżwiarskie. Na zawodach jedzie się dwa programy: krótki tzw. short program,, w którym są elementy obowiązkowe: trzy skoki i trzy piruety, określone przepisami, a także wytyczne dotyczące kroczków i spiral. Start w zawodach zaczyna się właśnie od tego programu. Od jego wykonania zależy na którym miejscu znajdzie się zawodnik i czy zakwalifikuje się do dalszej rywalizacji. Drugi występ to już program dowolny. Nazwa może nieco mylić, ponieważ łyżwiarz nie ma pełnej dowolności w wykonywaniu elementów, za to większą niż w programie krótkim. Skacze się w nim wszystkie skoki oraz kombinacje skoków, czyli jeden po drugim. Piruety mają ściśle określone pozycje i ilości obrotów. Kroki i spirale też jedzie się pod wytyczne w przepisach.

Muzyka bardzo wpływa na jakość programu. Najczęściej zawodnik wybiera ją sobie sam w porozumieniu z trenerem i choreografem. Obecnie dopuszczalna jest muzyka z wokalem, kiedyś jednak można było używać tylko tej bez słów. Są łyżwiarze, którzy preferują wolną, klasyczną inni zaś lepiej się odnajdują w szybkich rytmach. Żeby wszystko współgrało ze sobą praktykuje się mieszanie wolniejszych fragmentów z szybszymi.

Strój szyty jest na miarę pod każdego zawodnika. Oczywiście u dzieci częstą praktyką jest, że występują one w strojach po starszych kolegach. Musi być dobrze dopasowany, aby nie krępował ruchów, czy też spódniczka lub elementy dekoracyjne nie przeszkadzały w czasie występu. Krój i kolor to całkowita dowolność, Powinien jednak być dopasowany do charakteru muzyki i choreografii.

Programy są układane przez choreografa, który odpowiedzialny jest za całokształt artystyczny. Musi on jednak współpracować z głównym trenerem, aby wszystko tworzyło jedną całość.

Podsumowanie

Trening łyżwiarstwa figurowego to ciężka, wielogodzinna, codzienna  praca. Jednak jej efekty ogląda się z zapartym tchem. Nie każdy może zostać wyczynowcem, ponieważ ćwiczenia zaczyna się w wieku 3-5 lat. Do tego trzeba mieć predyspozycje i dużo motywacji oraz wytrwałości. Jednak łyżwy figurowe na poziomie rekreacyjnym są osiągalne dla każdego. Jeśli chcesz rozpocząć z nami swoje treningi, to zobacz co przygotowaliśmy i zapisz się na zajęcia: https://easyskate.pl/zajecia/#grafik

Poczytaj też o tematyce łyżwiarskiej na naszym blogu. Piszemy artykuły ogólnie o łyżwiarstwie, a także konkretnie o łyżwiarstwie figurowym. https://easyskate.pl/category/blog/

Zespół Easy Skate

Zobacz również

Adrian

Adrian na co dzień pracownik biurowy zajmujący się leasingam urządzeń, maszyn i samochodów. Po opuszczenia murów biura oddaje się całkowicie temu, co najbardziej kocha, czyli sportu. Od dziecka związany ze sportem. Od 2008 roku gra w hokeja na lodzie. Jest byłym zawodnikiem Warszawskiej Legii. Obecnie gra w drużynie amatorskiej Legion Warszawa. Oprócz hokeja i jazdy na rolkach, interesuje się i treningami crossfit, pływaniem, jazdą na rowerze, bieganiem, treningami siłowymi i wędrówkami górskimi.

Ala

Ala pierwszy raz weszła na łyżwy mając 4 lata. Przychodząc z rodzicami na lodowisko po swoją starszą siostrę Basię, sama chciała bardzo spróbować. Od tego czasu zimą ćwiczyła łyżwiarstwo, a latem rolkarstwo. W wolnych chwilach lubi rysować i oglądać filmy. W szkółce uczy najczęściej małe dzieci.

Natalia

Natalia zaczęła jeździć na rolkach i łyżwach jako nastolatka. Wielka pasja do obu sportów przerodziła się w chęć nauczania innych. Natalia jest studentką japonistyki. Amatorsko interesuje się behawiorystyką oraz szkoleniem psów, fotografią, a w wolnej chwili lubi przeczytać książkę lub zagrać w grę na komputerze.

Maciej

Maciej od 30 lat zapalony narciarz. Zawodnik koszykówki do 16 roku życia. Później grający amatorsko. Były trener doskonalenia jazdy samochodem z przednim napędem, gitarzysta amator. Po czterech latach nauki w prywatnej szkole muzyki rozrywkowej. Entuzjasta sztuki filmowej, psychologii i literatury. Pasjonat jazdy na rolkach i łyżwach oraz gry w hokeja.

Basia

Basia założyła łyżwy po raz pierwszy mając 6 lat i od tamtej chwili stały się jej pasją. Trenowała również pływanie. Obecnie jest studentką dziennikarstwa. Na zajęciach zajmuje się głównie nauką najmłodszych.

Dominik

Dominik był jednym z pierwszy rolkarzy w Polsce. Trenował hokej na lodzie oraz na rolkach. Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczął nauczanie dzieci i dorosłych. Interesuje się grami samochodowymi. Lubi spędzać też czas aktywnie. Głównym jego hobby jest jazda na rowerze, chodzenie po górach oraz pływanie na żaglówkach.

Małgosia

Małgosia na łyżwach jeździ od 8 rok życia. Pochodzi z Lublina i to właśnie tam zaczęła się jej przygoda. Jest to wielka pasja, którą chce dzielić z innymi. Dokłada wszelkich starań, aby jej uczniowie na treningach dobrze się bawili i szybko czynili postępy. Prywatnie studiuje na Uniwersytecie Warszawskim oraz pracuje jako agentka nieruchomości.