Jak dbać o sprzęt

28 września, 2023
W poniższym artykule znajdziesz:
1. Wprowadzenie
2. Przekręcanie kółek
3. Gdzie nie należy jeździć
4. Przegląd sprzętu
5. Podsumowanie

Jak dbać o sprzęt?

Oprócz wiedzy i umiejętności z zakresu jazdy na rolkach każdy użytkownik powinien wiedzieć jak dbać o sprzęt, aby służył długo i bezpiecznie. Istnieje kilka zasad do których należy się stosować, aby spełnić te warunki.

Jak dbać o sprzęt – przekręcanie kółeczek

Pod tym hasłem kryje się zmiana ustawień kółek. Chodzi dokładnie o to, że jeżdżąc ścieramy je nierównomiernie. Wewnętrzne części są bardziej zużyte niż zewnętrzne. Jest to normalne zjawisko. Dlatego, aby poprawić komfort jazdy i bezpieczeństwo musimy odwrócić je na drugą stronę. Bez problemu można zrobić to samodzielnie. Potrzebny będzie tylko specjalny klucz. Jak sprawdzić, czy już powinniśmy dokonać tej czynności? Na oko widać, że powierzchnia kółek jest ustawiona pod kątem. Jeśli nie jesteśmy pewni swojej oceny zawsze można spytać instruktora lub osobę ze sklepu rolkarskiego.

Jak dbać o sprzęt – unikaj jeżdżenia po mokrych, brudnych powierzchniach

A także chodzenia po piachu. Łożyska, które znajdują się wewnątrz kółeczek są bardzo czułe na wszelkie zanieczyszczenia. Łatwo można je zatrzeć.

Staraj się po jeździe zapinać klamry oraz chować język buta do środka. Spowoduje to, że ani but, ani klamry nie będą się odkształcać, a pozostaną w swoim naturalnym położeniu.

Jak dbać o sprzęt – rób regularnie przegląd całego sprzętu

Każdy jego element jest istotny i tworzy całość. Kółka, łożyska, tulejki, but wewnętrzny ( tzw. liner), but zewnętrzny/skorupa, szyna, sznurówki, rzepy, klamry, hamulec, a także ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki, ich paski oraz kask. Jeśli zauważysz jakieś odkształcenia, rysy, pęknięcia, to koniecznie zwróć na nie uwagę i jeśli będzie potrzeba dokonaj wymiany.

Dokręcanie płozy i kółek. Podczas jazdy mamy do czynienia z mikro drganiami, które mogą powodować obluzowanie się mocowań lub śrubek. Jeśli nie zareagujemy na czas, to może się zdarzyć, że w którymś momencie kółko nam odpadnie. Takie zjawisko jest bardzo niebezpieczne.

Kiedy dojdzie do sytuacji, że wjedziesz w błoto, mokrą, zabrudzoną powierzchnię lub w piach bezwzględnie musisz przeczyścić łożyska. Pozostawienie brudnych rolek daje gwarancję, że nie będą się nadawały do kolejnej jazdy.

Po sezonie należy zadbać o rolki. Oprócz przetarcia ich wilgotną szmatką powinniśmy wyczyścić kółka, płozę i elementy mocowań. Ważne są też łożysk i tulejki. Przechowuj sprzęt z dala od kaloryferów oraz wilgotnych miejsc.

Pamiętaj – użytkuj sprzęt zgodnie z jego przeznaczeniem. Jeżeli masz problem z wymianą kółek, łożysk lub nie wiesz, czy już musisz przełożyć kółeczka, bądź może je zmienić? Albo masz jakiś inny dylemat? Chętnie ze wszystkim pomożemy. Zgłoś się do naszego serwisu rolek! https://easyskate.pl/serwis-rolek/

Jeśli chcesz dowiedzieć się o różnych poradach i ciekawostkach dotyczących rolek i łyżew, przejdź do innych naszych artykułów. https://easyskate.pl/category/blog/

Zespół Easy Skate

 

#jazdanarolkach #serwisrolek #naukajazdynarolkach #jakdbaćosprzęt

 

 

 

Zobacz również

Adrian

Adrian na co dzień pracownik biurowy zajmujący się leasingam urządzeń, maszyn i samochodów. Po opuszczenia murów biura oddaje się całkowicie temu, co najbardziej kocha, czyli sportu. Od dziecka związany ze sportem. Od 2008 roku gra w hokeja na lodzie. Jest byłym zawodnikiem Warszawskiej Legii. Obecnie gra w drużynie amatorskiej Legion Warszawa. Oprócz hokeja i jazdy na rolkach, interesuje się i treningami crossfit, pływaniem, jazdą na rowerze, bieganiem, treningami siłowymi i wędrówkami górskimi.

Ala

Ala pierwszy raz weszła na łyżwy mając 4 lata. Przychodząc z rodzicami na lodowisko po swoją starszą siostrę Basię, sama chciała bardzo spróbować. Od tego czasu zimą ćwiczyła łyżwiarstwo, a latem rolkarstwo. W wolnych chwilach lubi rysować i oglądać filmy. W szkółce uczy najczęściej małe dzieci.

Natalia

Natalia zaczęła jeździć na rolkach i łyżwach jako nastolatka. Wielka pasja do obu sportów przerodziła się w chęć nauczania innych. Natalia jest studentką japonistyki. Amatorsko interesuje się behawiorystyką oraz szkoleniem psów, fotografią, a w wolnej chwili lubi przeczytać książkę lub zagrać w grę na komputerze.

Maciej

Maciej od 30 lat zapalony narciarz. Zawodnik koszykówki do 16 roku życia. Później grający amatorsko. Były trener doskonalenia jazdy samochodem z przednim napędem, gitarzysta amator. Po czterech latach nauki w prywatnej szkole muzyki rozrywkowej. Entuzjasta sztuki filmowej, psychologii i literatury. Pasjonat jazdy na rolkach i łyżwach oraz gry w hokeja.

Basia

Basia założyła łyżwy po raz pierwszy mając 6 lat i od tamtej chwili stały się jej pasją. Trenowała również pływanie. Obecnie jest studentką dziennikarstwa. Na zajęciach zajmuje się głównie nauką najmłodszych.

Dominik

Dominik był jednym z pierwszy rolkarzy w Polsce. Trenował hokej na lodzie oraz na rolkach. Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczął nauczanie dzieci i dorosłych. Interesuje się grami samochodowymi. Lubi spędzać też czas aktywnie. Głównym jego hobby jest jazda na rowerze, chodzenie po górach oraz pływanie na żaglówkach.

Małgosia

Małgosia na łyżwach jeździ od 8 rok życia. Pochodzi z Lublina i to właśnie tam zaczęła się jej przygoda. Jest to wielka pasja, którą chce dzielić z innymi. Dokłada wszelkich starań, aby jej uczniowie na treningach dobrze się bawili i szybko czynili postępy. Prywatnie studiuje na Uniwersytecie Warszawskim oraz pracuje jako agentka nieruchomości.