Jak ubrać się na łyżwy

7 listopada, 2023
W poniższym artykule znajdziesz:
1. Wprowadzenie
2. Elementy ubioru
3. Podsumowanie

Jak ubrać się na łyżwy?

Jak ubrać się na łyżwy, aby bezpiecznie i z radością jeździć na lodowisku?

Prawidłowy ubiór jest bardzo ważnym elementem podczas uprawiania łyżwiarstwa. Powinien on być wygodny i nie krępujący ruchów. Co to oznacza w praktyce?

Jak ubrać się na łyżwy – elementy stroju

Najlepiej ubierać się warstwowo i zacząć od bielizny termicznej. Na rynku jest wiele rodzajów takiej odzieży, więc nie będziemy wchodzić tutaj w szczegóły.

Następnie nakładamy spodnie dresowe lub jeśli jest zimno spodnie narciarskie. Nogawki nie mogą być zbyt szerokie, gdyż będziemy zahaczać o nie łyżwami. Popularne legginsy również można założyć, ale przy chłodniejszych lub otwartych lodowiskach będzie w nich zimno. Jeśli ktoś ćwiczy łyżwiarstwo figurowe, to zdecydowanie jednak są one najlepszym rozwiązaniem. Stanowczo odradzamy jazdę w dżinsach. Bardzo mocno ograniczają ruchy.

Na górę ubieramy bluzę, polar, ewentualnie kamizelkę i sportową kurtkę (lub taką, która nie będzie nam krępować ruchów, luźną, ale nie zbyt obszerną, ponieważ zacznie przeszkadzać). Na cieplejszych halach jeździmy bez kurtek.

Obowiązkowym elementem są rękawiczki. Najlepiej pięciopalczaste. Osoby bardzo marznące mogą założyć rękawice narciarskie, natomiast często okazują się one za ciepłe. Jeśli wybieramy się na lodowisko z dzieckiem, to pamiętajmy, aby zabrać drugą parę na zmianę. Dzieci często się przewracają i moczą rękawiczki.

Skarpetki powinny być dłuższe, aby wystawały ponad but łyżwiarski. W przeciwnym razie obetrzemy sobie nogę.

Na szyję można ubrać komin. Szaliki, chusty, czy szale nie są wskazane ze względu na rozwiązywanie się, czy zwisanie ich końców przez co stają się niebezpieczne.

Na głowę zakładamy czapkę lub opaskę. Muszą one być dobrze
dopasowane, aby nie zsuwały się na oczy.

Dzieci i osoby jeżdżące w kaskach powinny ubierać kominiarki lub cienkie czapki/opaski pod spód.

Jeśli jeździmy na otwartym lodowisku i jest słoneczna pogoda, to przydadzą nam się okulary przeciwsłoneczne. Słońce, które odbija się od lodowej tafli potrafi bardzo mocno oślepiać. Taka jazda nie jest ani bezpieczna, ani przyjemna.

Na łyżwach jeździmy bez plecaków, torebek, saszetek itp. Długie włosy wiążemy lub spinamy.

Mamy nadzieję, że powyższe zasady pomogą Wam w odpowiednim doborze stroju. Jazda na łyżwach ma być przyjemnością 🙂

Jak ubrać się na łyżwy?

Zobacz również

Adrian

Adrian na co dzień pracownik biurowy zajmujący się leasingam urządzeń, maszyn i samochodów. Po opuszczenia murów biura oddaje się całkowicie temu, co najbardziej kocha, czyli sportu. Od dziecka związany ze sportem. Od 2008 roku gra w hokeja na lodzie. Jest byłym zawodnikiem Warszawskiej Legii. Obecnie gra w drużynie amatorskiej Legion Warszawa. Oprócz hokeja i jazdy na rolkach, interesuje się i treningami crossfit, pływaniem, jazdą na rowerze, bieganiem, treningami siłowymi i wędrówkami górskimi.

Ala

Ala pierwszy raz weszła na łyżwy mając 4 lata. Przychodząc z rodzicami na lodowisko po swoją starszą siostrę Basię, sama chciała bardzo spróbować. Od tego czasu zimą ćwiczyła łyżwiarstwo, a latem rolkarstwo. W wolnych chwilach lubi rysować i oglądać filmy. W szkółce uczy najczęściej małe dzieci.

Natalia

Natalia zaczęła jeździć na rolkach i łyżwach jako nastolatka. Wielka pasja do obu sportów przerodziła się w chęć nauczania innych. Natalia jest studentką japonistyki. Amatorsko interesuje się behawiorystyką oraz szkoleniem psów, fotografią, a w wolnej chwili lubi przeczytać książkę lub zagrać w grę na komputerze.

Maciej

Maciej od 30 lat zapalony narciarz. Zawodnik koszykówki do 16 roku życia. Później grający amatorsko. Były trener doskonalenia jazdy samochodem z przednim napędem, gitarzysta amator. Po czterech latach nauki w prywatnej szkole muzyki rozrywkowej. Entuzjasta sztuki filmowej, psychologii i literatury. Pasjonat jazdy na rolkach i łyżwach oraz gry w hokeja.

Basia

Basia założyła łyżwy po raz pierwszy mając 6 lat i od tamtej chwili stały się jej pasją. Trenowała również pływanie. Obecnie jest studentką dziennikarstwa. Na zajęciach zajmuje się głównie nauką najmłodszych.

Dominik

Dominik był jednym z pierwszy rolkarzy w Polsce. Trenował hokej na lodzie oraz na rolkach. Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczął nauczanie dzieci i dorosłych. Interesuje się grami samochodowymi. Lubi spędzać też czas aktywnie. Głównym jego hobby jest jazda na rowerze, chodzenie po górach oraz pływanie na żaglówkach.

Małgosia

Małgosia na łyżwach jeździ od 8 rok życia. Pochodzi z Lublina i to właśnie tam zaczęła się jej przygoda. Jest to wielka pasja, którą chce dzielić z innymi. Dokłada wszelkich starań, aby jej uczniowie na treningach dobrze się bawili i szybko czynili postępy. Prywatnie studiuje na Uniwersytecie Warszawskim oraz pracuje jako agentka nieruchomości.