Jak uniknąć kontuzji

8 października, 2024
W poniższym artykule znajdziesz:
1. Wprowadzenie
2. Wskazówki jak uniknąć kontuzji
3. Podsumowanie

 

Jak uniknąć kontuzji podczas jazdy na łyżwach?

 

Przygotowanie fizyczne przed sezonem

Myśląc o zimowych szaleństwach na lodowisku, warto wcześniej odpowiednio się do tego przygotować. Oczywiście, aby uniknąć kontuzji. Mamy tutaj na myśli przygotowanie siłowe i kondycyjne. Najlepiej zapisać się na siłownię lub na inne aktywności, które przygotują mięśnie i organizm do wzmożonego wysiłku podczas okresu zimowego.

Ten punkt jest kluczowy, aby nie odnieść kontuzji podczas jazdy na łyżwach. Solidnie przepracowany okres przygotowania do sezonu pomoże również zniwelować początkowe popularnie zwane ,,zakwasy”.

Jeśli chcesz zapoznać się z ćwiczeniami jakie proponujemy typowo pod jazdę na łyżwach, to zapoznaj się z artykułem https://easyskate.pl/przygotowanie-do-sezonu-lyzwiarskiego/ Tutaj dowiesz się wszystkiego, co jest istotne w kwestii przygotowania fizycznego przed sezonem łyżwiarskim.

 

Jak uniknąć kontuzji – rola rozgrzewki

Pewnie nie raz słyszałeś, że rozgrzewka przed przystąpieniem do ćwiczeń jest bardzo istotna. Czy jednak ją wykonujesz? Niestety z naszego doświadczenia wynika, że zdecydowana większość osób tego nie robi.

Jakie są powody jej zaniechania? Brak czasu, nieznajomość ćwiczeń jakie powinno się wykonać, wstyd przed innymi, czy chociażby nie traktowanie jej poważnie jakoby wnosiła coś wartościowego.

Tymczasem jest ona bardzo istotna i radzimy, aby zacząć ją stosować. Podczas zajęć grupowych naszej Szkółki Easy Skate zawsze przed 60 minutowym treningiem na lodzie uczestnicy bez łyżew ćwiczą przez 15 minut. Instruktor pokazuje ćwiczenia oraz koryguje ewentualne błędy. Dopiero po takim przygotowaniu organizmu do wysiłku można spokojnie wchodzić na łyżwy.

 

Znaczenie instruktora podczas nauki jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach może być zdecydowanie szybsza, przyjemniejsza i mniej bolesna. Co jest kluczem do tego? Lekcja z instruktorem. Polecamy wybór takiej opcji z kilku powodów:

Osoba prowadząca zajęcia ma umiejętności zarówno w jeździe na łyżwach jak i metodyce nauczania. Posiada doświadczenie, które pozwala jej na wdrażanie kolejnych ćwiczeń pomagających w nauce. Dostrzega błędy i potrafi je skorygować. W razie potrzeby zmotywuje, wesprze i pomoże w osiągnięciu postawionych celów. Może pokazać i zadać ćwiczenia do samodzielnego wykonania.

Jeśli chcesz się przekonać o słuszności tych rad sprawdź sam. Zapraszamy na zajęcia Szkółki http://www.easyskate.pl

 

Utrzymanie równowagi na łyżwach

Jeśli na łyżwach będziesz pierwszy raz lub jeśli jesteś początkującym łyżwiarzem, to zastosuj kilka wskazówek, które pomogą Ci w utrzymaniu równowagi na lodzie.

Pamiętaj o prawidłowej postawie ciała: kolana powinny być lekko ugięte, ręce trzymane do boku, głowa w pozycji przed siebie. Tułów wyprostowany lub minimalnie przechylony do przodu.

Nie staraj się od razu ślizgać. Skup się na wykonywaniu małych kroków. Dopiero jak opanujesz chodzenie możesz dołączyć kolejny element jakim jest jazda na dwóch nogach. Czyli robimy kilka kroków i następnie stając na dwóch nogach ślizgamy się.

 

Jak unikać upadków podczas jazdy na łyżwach

Unikanie upadków, to jeden z głównych celów osób początkujących. Nic dziwnego, w końcu spotkanie z twardym lodem nie należy do przyjemnych. Poniżej podpowiadamy co należy zrobić w momencie utraty równowagi.

Jeśli czujesz, że tracisz równowagę, to jak najszybciej zejdź nisko w kolana, ręce wysuń przed siebie i pochyl się w przód. Taka pozycja pozwoli Ci zachować równowagę.

Może się jednak zdarzyć, że już jest za późno, aby uniknąć upadku. Najgorzej jeśli lecisz do tyłu. Postaraj się wtedy zamortyzować upadek podpierając się rękoma. Podbródek daj jak najbliżej klatki piersiowej żeby chronić potylicę.

 

Wybór odpowiednich łyżew

W tym artykule jedynie wspomnimy, że dobranie odpowiedniego sprzętu oraz prawidłowe jego użytkowanie i konserwacja również mają znaczenie dla bezpieczeństwa i uniknięcie kontuzji.

Łyżwy powinny być dobrze dobrane. Nie mogą być za duże, co niestety często się zdarza. Prawidłowe trzymanie kostki jest szalenie istotne. Inaczej jesteśmy narażeni na skręcenie stawu skokowego. But musi być mocno związany lub jeśli posiada klamry, to muszą być one dobrze zapięte. Nie może być złamany, czyli wyginać się w kostce. Jeśli chcesz więcej przeczytać o doborze sprzętu, to zapraszamy do zapoznania się z artykułem https://easyskate.pl/jakie-lyzwy-kupic/

Podsumowanie

W tym artykule przedstawiliśmy kilka zasad jak uniknąć kontuzji i cieszyć się jazdą. Przygotuj się fizycznie przed sezonem, pamiętaj o wykonaniu rozgrzewki przed wejściem na lód. Jeśli nie czujesz się jeszcze pewnie lub chcesz uczyć się zaawansowanych figur, skorzystaj z pomocy instruktora. Trzymania równowagi można się nauczyć. Poświęć tylko na tę czynność trochę czasu. Unikanie upadków możliwe jest poprzez zastosowanie powyższych rad. Pamiętaj też o odpowiednim sprzęcie.

Zawsze służymy pomocą w różnych kwestiach związanych z łyżwiarstwem i rolkarstwem. Masz pytania? Pisz lub dzwoń śmiało.

 

Do zobaczenia na lodowisku!

Zespół Easy Skate

Zobacz również

Adrian

Adrian na co dzień pracownik biurowy zajmujący się leasingam urządzeń, maszyn i samochodów. Po opuszczenia murów biura oddaje się całkowicie temu, co najbardziej kocha, czyli sportu. Od dziecka związany ze sportem. Od 2008 roku gra w hokeja na lodzie. Jest byłym zawodnikiem Warszawskiej Legii. Obecnie gra w drużynie amatorskiej Legion Warszawa. Oprócz hokeja i jazdy na rolkach, interesuje się i treningami crossfit, pływaniem, jazdą na rowerze, bieganiem, treningami siłowymi i wędrówkami górskimi.

Ala

Ala pierwszy raz weszła na łyżwy mając 4 lata. Przychodząc z rodzicami na lodowisko po swoją starszą siostrę Basię, sama chciała bardzo spróbować. Od tego czasu zimą ćwiczyła łyżwiarstwo, a latem rolkarstwo. W wolnych chwilach lubi rysować i oglądać filmy. W szkółce uczy najczęściej małe dzieci.

Natalia

Natalia zaczęła jeździć na rolkach i łyżwach jako nastolatka. Wielka pasja do obu sportów przerodziła się w chęć nauczania innych. Natalia jest studentką japonistyki. Amatorsko interesuje się behawiorystyką oraz szkoleniem psów, fotografią, a w wolnej chwili lubi przeczytać książkę lub zagrać w grę na komputerze.

Maciej

Maciej od 30 lat zapalony narciarz. Zawodnik koszykówki do 16 roku życia. Później grający amatorsko. Były trener doskonalenia jazdy samochodem z przednim napędem, gitarzysta amator. Po czterech latach nauki w prywatnej szkole muzyki rozrywkowej. Entuzjasta sztuki filmowej, psychologii i literatury. Pasjonat jazdy na rolkach i łyżwach oraz gry w hokeja.

Basia

Basia założyła łyżwy po raz pierwszy mając 6 lat i od tamtej chwili stały się jej pasją. Trenowała również pływanie. Obecnie jest studentką dziennikarstwa. Na zajęciach zajmuje się głównie nauką najmłodszych.

Dominik

Dominik był jednym z pierwszy rolkarzy w Polsce. Trenował hokej na lodzie oraz na rolkach. Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczął nauczanie dzieci i dorosłych. Interesuje się grami samochodowymi. Lubi spędzać też czas aktywnie. Głównym jego hobby jest jazda na rowerze, chodzenie po górach oraz pływanie na żaglówkach.

Małgosia

Małgosia na łyżwach jeździ od 8 rok życia. Pochodzi z Lublina i to właśnie tam zaczęła się jej przygoda. Jest to wielka pasja, którą chce dzielić z innymi. Dokłada wszelkich starań, aby jej uczniowie na treningach dobrze się bawili i szybko czynili postępy. Prywatnie studiuje na Uniwersytecie Warszawskim oraz pracuje jako agentka nieruchomości.