Jakie łyżwy kupić

26 października, 2023

Kompletny przewodnik: Jakie łyżwy kupić?

W poniższym artykule znajdziesz:
1. Wprowadzenie
2. Rodzaje łyżew
3. Wskazówki dotyczące kupna
4. Podsumowanie

Rozpoczynając przygodę z łyżwami

Jeśli jesteś osobą początkującą możesz mieć dylemat jak wybrać najlepsze łyżwy. Zastanów się na początek, co chcesz osiągnąć na lodowisku oraz jak często będziesz chodzić na ślizgawki. Określ też swój budżet. Różne rodzaje łyżew mają inne przeznaczenie. Jakość wykonania łyżew również jest istotna. Najlepiej udaj się do specjalistycznego sklepu, gdzie pracownicy pomogą Ci dobrać sprzęt. Zakup łyżew odpowiednich do naszych potrzeb będzie determinował, to jak będziemy czuli się na lodowisku.

Poniżej opisujemy rodzaje łyżew, ich zastosowanie oraz plusy i minusy.

Rodzaje łyżew

Hokejowe

Płozy łyżew hokejowych umożliwiają szybką, zwrotną jazdę i wykonywanie gwałtownych skrętów. Takie cechy są bardzo potrzebne podczas gry w hokeja. But dobrze trzyma kostkę, co jest niezwykle istotne. Konstrukcja ostrza pozwala na znacznie szybszą jazdę niż w przypadku łyżew figurowych. Płoza na początku i końcu jest taka sama – zaokrąglona. Zaczyna się i kończy praktycznie równo z butem.

Dla osób początkujących powyższa cecha może być problematyczna, ponieważ jest ciężej utrzymać równowagę. Nasze ciało będzie się przechylało do przodu lub do tyłu jeśli tylko wychylimy je za bardzo.

Jeżeli chodzi o but, to jest on wykonany ze specjalnego tworzywa, które ma za zadanie utrzymywać staw skokowy. W żadnym wypadku nie może się łamać i giąć na boki, co ma często miejsce w tanich modelach.

Łyżwy do gry w hokeja są sznurowane i to jest najlepszy sposób wiązania. Czasami niektóre rodzaje łyżew do rekreacji posiadają dodatkowe klamry lub rzepy, a ich but może być wykonany z miękkich materiałów. Zawodowcy używają bardzo twardych modeli kompozytowych. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i lekkością.

 

Figurowe

But tańszych łyżew figurowych wykonany jest ze skóry syntetycznej, w droższych zaś z naturalnej. Kończy się znacznie wyżej niż hokejowy, bo aż za kostkę. Dodatkowo posiada obcas. Wszystko to powoduje, że są one cięższe. Mają haczyki oraz sznurowadła. Uważaj na tanie modele z supermarketów, które zrobione są z cienkiej skóry. Pod naciskiem ciężaru ciała nie wytrzymuje ona i się łamie. Takie łyżwy nadają się już tylko do wyrzucenia.

Płozy są zdecydowanie grubsze i szersze, niż w łyżwach hokejowych. Tył wystaje za but, a z przodu są umieszczone ząbki, które służą do wykonywania skoków, piruetów i kroków. W żadnym wypadku jednak do odbijania się i hamowania!

Z uwagi na dłuższą płozę będzie Wam łatwiej utrzymywać równowagę. Jeśli obawiacie się słynnych ząbków z przodu, to sugerujemy stosować odpowiednią technikę, która spowoduj, że nie będziecie zahaczać nimi podczas jazdy. Odwiedźcie nas na zajęciach i dowiedźcie się jak jeździć, aby nie przewracać się przez ząbki. https://easyskate.pl/zajecia/#grafik

Rekreacyjne

Łyżwy rekreacyjne stworzone są do amatorskiej jazdy. Mamy do wyboru wersję z płozą hokejową lub figurową. But będzie wykonany z miękkiego tworzywa. Zapięciami mogą być sznurówki, klamry lub rzepy. Jeśli będziemy chcieli rozpocząć przygodę z łyżwiarstwem figurowym lub hokejem nie będą się one nadawały do tych dyscyplin. Wtedy należy pomyśleć nad konkretnymi modelami przeznaczonymi do tych sportów.

 

Łyżwy regulowane

Są łyżwami dla dzieci, chociaż niektóre modele przewidują powiększenie aż do numeru 38. Wykonane z miękkiego materiału na płozie hokejowej lub figurowej. Zaletą jest, że po kupnie tego rodzaju sprzętu rośnie on razem z dzieckiem. Starczy więc na kilka sezonów. Rozmiar regulujemy za pomocą przycisku. Rozsuwamy but do odpowiedniej wielkości. Jest jednak jeden minus takiego rozwiązania. Płoza nie zmienia długości przez co zostaje zaburzona geometria. Inaczej będzie się rozkładał środek ciężkości przy ustawieniu na najmniejszy rozmiar, a inaczej przy największym.

 

Łyżwy plastikowe

Jest to najprostszy rodzaj łyżew używany głównie w wypożyczalniach. Do wyboru mamy ostrze łyżew z płozą figurową lub hokejową. Zapięcia są głównie na klamry. Nie kupujcie takiego sprzętu w żadnym wypadku. But jest sztywny, a staw skokowy nie ma żadnej ruchomości. Noga jest w nim jak w skorupie. Do tego są najczęściej niewygodne. Niech nie skusi Was niska cena!

 

Panczeny, czyli łyżwy do jazdy szybkiej

 

Charakteryzują się one bardzo długą płozą i niskim butem przez co staw skokowy nie jest usztywniony. Podczas jazdy tylna jego część odrywa się od ostrza. Jest to typowo sprzęt dla zawodników trenujących łyżwiarstwo szybkie. Nie można go dostać w sklepach. Na większości lodowisk jest zabroniona jazda w panczenach.

 

Jakie łyżwy kupić? – czym kierować się przy wyborze?

Na rynku mamy różne rodzaje łyżew: plastikowe, regulowane, rekreacyjne, figurowe, czy hokejowe. Pierwszym kryterium jest wygoda. Zwróć uwagę przy wyborze łyżew na komfort. Nie mogą one nigdzie uwierać. Łyżwy dopasowane do stopy to priorytet. Częstym błędem jest kupowanie za dużego rozmiaru. Pamiętaj, że z czasem but się rozejdzie, więc podczas przymiarki powinien być ,, na styk”. Mierz zawsze w takiej skarpetce w jakiej będziesz jeździł. Nie ma potrzeby ubierać dwóch par lub grubszych. Rada do rodziców: nie kupujcie dzieciom łyżew na wyrost! Zawsze muszą być dobrze dopasowane.

Bardzo ważna jest też jakość wykonania łyżew. W większości przypadków sprawdza się zasada, że im droższe, tym lepsze. Tani sprzęt z supermarketu szybko się zużyje. Zastosowane materiały są słabej jakości i skończy się tym, że będziesz wydawać podwójnie pieniądze. Lepiej zrobić jeden porządny zakup, który starczy na lata.

Jeśli chcesz tylko jeździć w kółko na ślizgawkach, to nie ma różnicy, które łyżwy wybierzesz: rekreacyjne ( płoza figurowa/hokejowa) figurowe, czy hokejowe. Te ostatnie są lżejsze, możesz więc pomyśleć nad nimi. Jeśli lubisz próbować różne figury łyżwiarskie, to zdecydowanie polecamy łyżwy figurowe.

Podsumowanie

Zakup łyżew powinien być przemyślanym wyborem. Gdzie kupić dobre łyżwy? Polecamy sklep Skatepro.pl na Torze Stegny. Profesjonalna pomoc doświadczonych sprzedawców sprawi, że kupicie łyżwy dostosowane do Waszych potrzeb.

Służymy też radą podczas naszych lekcji. Możesz zapytać instruktora, który rodzaj poleca. Albo po prostu napisz do nas. Chętnie pomożemy! Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Wam jakie łyżwy kupić.

Zespół Easy Skate

Zobacz również

Adrian

Adrian na co dzień pracownik biurowy zajmujący się leasingam urządzeń, maszyn i samochodów. Po opuszczenia murów biura oddaje się całkowicie temu, co najbardziej kocha, czyli sportu. Od dziecka związany ze sportem. Od 2008 roku gra w hokeja na lodzie. Jest byłym zawodnikiem Warszawskiej Legii. Obecnie gra w drużynie amatorskiej Legion Warszawa. Oprócz hokeja i jazdy na rolkach, interesuje się i treningami crossfit, pływaniem, jazdą na rowerze, bieganiem, treningami siłowymi i wędrówkami górskimi.

Ala

Ala pierwszy raz weszła na łyżwy mając 4 lata. Przychodząc z rodzicami na lodowisko po swoją starszą siostrę Basię, sama chciała bardzo spróbować. Od tego czasu zimą ćwiczyła łyżwiarstwo, a latem rolkarstwo. W wolnych chwilach lubi rysować i oglądać filmy. W szkółce uczy najczęściej małe dzieci.

Natalia

Natalia zaczęła jeździć na rolkach i łyżwach jako nastolatka. Wielka pasja do obu sportów przerodziła się w chęć nauczania innych. Natalia jest studentką japonistyki. Amatorsko interesuje się behawiorystyką oraz szkoleniem psów, fotografią, a w wolnej chwili lubi przeczytać książkę lub zagrać w grę na komputerze.

Maciej

Maciej od 30 lat zapalony narciarz. Zawodnik koszykówki do 16 roku życia. Później grający amatorsko. Były trener doskonalenia jazdy samochodem z przednim napędem, gitarzysta amator. Po czterech latach nauki w prywatnej szkole muzyki rozrywkowej. Entuzjasta sztuki filmowej, psychologii i literatury. Pasjonat jazdy na rolkach i łyżwach oraz gry w hokeja.

Basia

Basia założyła łyżwy po raz pierwszy mając 6 lat i od tamtej chwili stały się jej pasją. Trenowała również pływanie. Obecnie jest studentką dziennikarstwa. Na zajęciach zajmuje się głównie nauką najmłodszych.

Dominik

Dominik był jednym z pierwszy rolkarzy w Polsce. Trenował hokej na lodzie oraz na rolkach. Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczął nauczanie dzieci i dorosłych. Interesuje się grami samochodowymi. Lubi spędzać też czas aktywnie. Głównym jego hobby jest jazda na rowerze, chodzenie po górach oraz pływanie na żaglówkach.

Małgosia

Małgosia na łyżwach jeździ od 8 rok życia. Pochodzi z Lublina i to właśnie tam zaczęła się jej przygoda. Jest to wielka pasja, którą chce dzielić z innymi. Dokłada wszelkich starań, aby jej uczniowie na treningach dobrze się bawili i szybko czynili postępy. Prywatnie studiuje na Uniwersytecie Warszawskim oraz pracuje jako agentka nieruchomości.