Jazda na rolkach po nierównym terenie
W poniższym artykule znajdziesz:
1. Wprowadzenie
2. Jazda na rolkach po nierównym terenie
3. Nachylenie terenu
4. Nawierzchnia do jazdy – krawężniki, tory, jazda po kostce brukowej
5. Podsumowanie
Umiejętność jazdy na rolkach, a pokonywanie nierówności terenu
Chcesz wybrać się na wycieczkę po mieście lub urozmaicić miejsca, w których jeździsz, ale boisz się, że pokonywanie nierówności terenu będzie wyzwaniem? Na początek sugerujemy, że jazda po asfalcie i jazda po ścieżkach rowerowych będą najlepszym wyborem. Z czasem możesz dodawać kolejne miejsca. Jazda po chodnikach sprawi, że będziesz się szybko przemieszczał. Uważaj jednak, bo taka nawierzchnia do jazdy bywa czasami zdradliwa. Mogą nas zaskoczyć dziury, nalewki, czy nawet konary drzew wydostające się z ziemi. Jazda po kostce brukowej jest możliwa, ale nie należy do przyjemnych.
Pamiętaj, że jazda na rolkach po nierównym terenie może być niebezpieczna. Najpierw należy opanować bardzo dobrze podstawy jazdy. Swobodne utrzymywanie równowagi, jazda beczkami, w przysiadzie, na jednej nodze ( lewej i prawej). Dobrze jest też umieć zakręcać i hamować oraz wykonywać przeskoki i podskoki. Jednym słowem musisz czuć się pewnie w tych podstawowych elementach. Następnie możesz myśleć o wybraniu się w teren.
Zastanawiasz się jak poradzić sobie z jazda po nierównym terenie? Czujesz się niepewnie, jadąc po nieznanych, nierównych trasach? Co robić w przypadku jeśli nagle natrafimy na spadek terenu, podjazd, krawężnik, schodek lub nierówne płyty? Przeczytaj kilka naszych prostych porad. Postaraj się stosować do zasad wymienionych poniżej. Zastosowanie ich w praktyce pozwoli Ci poczuć się pewniej w czasie nowych, rolkowych wypraw.
Jazda po nierównościach – czyli jak pokonać nierówności terenu?
Utrzymuj odpowiednią prędkość. Nie próbuj przekraczać swoich możliwości, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz. Zbliżając się do przeszkody zwolnij na tyle, aby czuć się pewnie. Ugnij nogi w kolanach. Ręce trzymaj rozłożone szeroko do boku.
Jeśli mamy przed sobą podjazd możemy pokonać go na dwa sposoby. Pierwszy – odbiciami. Odpychamy się jak podczas normalnej jazdy. Pochylamy się jednak nieco do przodu. Musimy też włożyć w odbicia znacznie więcej siły. Drugi – krokiem odstawno dostawnym. Ustawimy się bokiem i odstawiając jedną nogę oraz dostawiając drugą podchodzimy pod górkę. Kolana muszą być lekko ugięte.
Nachylenie terenu – co zrobić?
W przypadku nachylenia terenu, jeśli czujemy się na siłach po prostu zjeżdżamy. Pochylamy się lekko do przodu, uginamy kolana, ręce wystawiamy przed siebie w skos, aby zachować równowagę. Jeżeli natomiast górka jest dla nas zbyt duża możemy ją pokonać skrętami. Jedziemy w pozycji jak wyżej i dodajemy skręt, aby jechać lekko w poprzek spadku. Raz w jedną stronę, raz w drugą. Im bardziej będziemy jechać bokiem do kierunku spadku, tym mniejszą prędkość osiągniemy. Przy niedużych i krótkich górkach można zjechać w pozycji V ( tak jak pługiem na nartach). Palce obu nóg dajemy blisko siebie. Uważamy jednak, aby nie zetknęły się ze sobą. Odrywamy na zmianę lewą i prawą nogę.
Ostatni sposób jest taki sam jak w przypadku podchodzenia. Stajemy bokiem do spadku i krokiem odstawno dostawnym schodzimy powoli w dół. Możemy również zjeżdżać używając hamulca lub hamując techniką Tstop ( ustawiamy jedną nogę pod kątem 90 stopni do nogi jadącej). Ten sposób musimy mieć już jednak opanowany na płaskiej powierzchni.
Jazda po nierównościach – krawężniki, tory i inne przeszkody
Czasami zdarza się, że na naszej drodze pojawia się krawężnik, tory tramwajowe, czy wystająca płyta. Nie panikujmy, ponieważ jest na to rozwiązanie. W takiej sytuacji podjeżdżamy możliwie blisko i robimy krok. Możemy również zrobić przeskok z nogi na nogę. Wybijamy się i lądujemy na ugiętym kolanie. Lekko pochylamy się do przodu. Dla osób mniej zaawansowanych sugerujemy zatrzymanie się przed przeszkodą. Ustawienie się do boku i poprzez zrobienie kroku, tak samo jak w przypadku zjazdów i wjazdów pokonanie przewyższenia.
Schodzenie i wchodzenie po schodach dość często pojawia się w przypadku jazdy po mieście. Najlepiej jest zawsze złapać się barierki i powoli schodzić lub wchodzić bokiem. Uważajmy żeby nie robić za dużych kroków. Kolana powinny być lekko ugięte. Dla osób bardziej zaawansowanych sposobem na szybkie pokonanie schodów będzie wchodzenie/schodzenie bokiem, ale bez trzymania się poręczy. Uważaj tylko, aby przy tej czynności nie stracić równowagi. Każde wychylenie w przód lub w tył może spowodować, ze rolki ucieką nam do tyłu lub wyjadą nam do przodu. Wtedy zakończy się to upadkiem.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to zdecydowanie polecana przez nas jest jazda po asfalcie, jazda po chodnikach, czy jazda po ścieżkach rowerowych. Pamiętaj – zawsze patrz przed siebie!
Nie jest dobrym pomysłem wjeżdżanie na trawę, czy chodzenie po niej. Również tartan nie nadaje się do jazdy ( z wyjątkiem specjalnie do tego przeznaczonych). Utwardzona droga, czy ścieżka z podłożem ziemnym może spowodować, że do łożysk dostanie się piasek. Spowoduje to zatarcie ich.
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam temat jakim jest pokonywanie nierówności terenu.
Chcesz udoskonalić swoją technikę jazdy? Nauka jazdy na rolkach w Szkółce Easy Skate pomoże Ci poczynić postępy. Zapisz się koniecznie na nasze grupowe lub indywidualne zajęcia. Nauczymy Cię hamowania różnymi sposobami, pokonywania przeszkód i innych elementów rolkarskich. https://easyskate.pl/zajecia/#grafik
Zachęcamy do zapoznania się innym poradami dotyczącymi rolkarstwa i łyżwiarstwa. Znajdziesz je tutaj: https://easyskate.pl/category/blog/
Zespół Easy Skate
#jazdanarolkach #pokonywanienierównościterenu #naukajazdynarolkach #zajęcianarolkach #rolkiStegny