Jazda na rolkach – 4 kluczowe umiejętności do opanowania
W poniższym artykule znajdziesz:
1. Wprowadzenie
2. Jazda na rolkach na jednej nodze
3. Jak hamować na rolkach?
4. Zmiana kierunków na rolkach i skręcanie
5. Co jeśli trafisz na nierówny teren podczas jazdy na rolkach?
6. Podsumowanie
Jazda na rolkach – podstawy, które pozwolą poczuć Ci się bezpiecznie
Chcesz się czuć pewnie i bezpiecznie podczas jazdy na rolkach? Aby, jazda na rolkach stała się bezpieczna powinieneś opanować podstawy dotyczące poruszania się do przodu. Nie będziemy jednak opisywać tego elementu, więcej o podstawach przeczytasz w naszym artykule dotyczącym początków nauki
Poniżej przeczytasz o 4 innych umiejętnościach, które przydadzą się podczas bezpiecznej i bardziej zaawansowanej jazdy. Pamiętaj, o wykonaniu rozgrzewki przed ubraniem rolek. Wskazane są oczywiście ochraniacze oraz kask.
Jazda na rolkach – na jednej nodze. Czy to możliwe?
Umiejętność 1 – jazda na jednej nodze. Jest to element, który należy bezwzględnie opanować jeśli myślimy o dalszym rozwoju swoich rolkarskich umiejętności. Większość ćwiczeń składa się z jazdy lub momentu jazdy właśnie na jednej nodze. Hamowania, pokonywanie nierównej nawierzchni, czy przekładanki wymagają stabilnej pozycji i równowagi. Najlepiej zacząć od krótkiego jej podnoszenia. Jadąc na dwóch nogach, ręce dajemy do boku i powoli odrywamy kółka od ziemi. Staramy się jak najdłużej pojechać w takiej pozycji. Ćwiczenie to wymaga dużej ilości treningu. Nie zniechęcaj się jeśli na początku nie będzie Ci wychodziło. Regularne próby sprawią, że nauczysz się utrzymywać równowagę. Dzięki treningowi Twoja jazda na rolkach wejdzie na kolejny poziom zaawansowania.
Jak hamować na rolkach?
Umiejętność 2 – jazda na rolkach i hamowanie. Skupimy się na najprostszym sposobie przy użyciu tylnego hamulca. Jadąc na lekko ugiętych nogach wysuwamy powoli prawą nogę do przodu i podnosimy palce stopy do góry. Mocno dociskamy piętę do ziemi. Ramiona i biodra muszą pozostać w pozycji przodem do kierunku jazdy. Zwracamy uwagę, aby prawa noga nie odjeżdżała nam do boku. Powinna zostać na szerokość bioder. Ćwiczymy dotąd, aż hamowanie stanie się naszym nawykiem. Z czasem możemy próbować wykonywać je przy większej prędkości, a także obierać sobie jakiś cel (przedmiot, linię) przed którym się zatrzymamy. Pamiętaj, że w sytuacji awaryjnej nie ma czasu na namysły.
Nauka jazdy na rolkach – zmiana kierunków jazdy i skręcanie
Umiejętność 3 – jazda na rolkach – zmiany kierunków jazdy i skręcanie. Kolejny ważny element po hamowaniu, to nauka skręcania. Często dochodzi do upadków właśnie z chwilą kiedy chcemy zawrócić. Wytracamy też niepotrzebnie znacznie prędkość, co powoduje, że od nowa musimy się rozpędzać i tracimy płynność jazdy. Umiejętność ta przydać się również do omijania przeszkód na naszej drodze. Żeby prawidłowo zmienić kierunek lub zakręcić najpierw musimy się rozejrzeć, czy mamy dość miejsca do takiego manewru oraz czy nikt nie idzie bądź jedzie za nami. Zaczynając, przenosimy ciężar ciała i uginamy kolano na stronę, w którą chcemy zakręcić.
Dajemy przy tym lekko nogi do rozkroku. Tułów powinien być skierowany w kierunku skrętu. Dodajemy ręce i ramiona. Skręcając przez lewe ramię, powinno ono być z tyłu, prawe zaś z przodu. To ważne, aby podczas jazdy na rolkach pamiętać żeby tyle samo czasu poświęcać na ćwiczenia w lewą oraz prawą stronę, to pozwoli zadbać o równowagę w Twoim ciele.
Jazda na rolkach, a nierówny teren
Umiejętność 4 – jazda na rolkach i pokonywanie nierówności terenu. Czasami zdarza się, że musimy przejechać przez chodnik, płyty, czy krawężnik. Podstawową zasadą jest mocne ugięcie kolan i ustawienie rąk szeroko w skos (między przodem, a bokiem). Taka pozycja zapewni nam większą stabilność. Pokonać przeszkodę możemy na trzy sposoby. Przyjeżdżając przez nią. Wtedy ciężar ciała dajemy nieco na pięty, aby odciążyć palce i unieść lekko przód do góry.
Drugim sposobem jest zrobienie kroku. Będąc w miejscu najbezpieczniej uczynić to bokiem. Stajemy blisko nierówności i krokiem odstawno dostawnym przechodzimy. Jeśli nie chcemy się zatrzymywać możemy przejść w jeździe. Dostosowujemy najpierw prędkość do swoich umiejętności. Podjeżdżając możliwie blisko robimy krok. Cały czas należy zachować pozycję ugiętych kolan oraz rozłożonych rąk. Trzeci, najtrudniejszy wariant i tylko dla osób zaawansowanych, to przeskok. Można go wykonać z dwóch nóg na dwie nogi lub z jednej na drugą. Ważne, aby wybić się w odpowiednim momencie, tuż przed przeszkodą. Lądowanie powinno być na mocno ugiętych kolanach.
Podsumowanie
Wymieniliśmy według nas 4 najważniejsze umiejętności, które skutecznie podniosą Twoje umiejętności a twoja jazda na rolkach stanie się jedynie momentem przyjemności. Oczywiście z postępami i rozwojem będziesz mógł doskonalić kolejne elementy np. umiejętność jazdy tyłem, przekładanek, jazdy na slalomie, podjazdów i zjazdów, czy pokonywanie schodów. Przedstawione elementy powinno się opanować tak, aby w chwilach niepewności, czy sytuacjach awaryjnych móc reagować bez namysłu, automatycznie.
Mamy nadzieję, że będziecie ćwiczyć wytrwale i stale doskonalić się w jeździe. Jeśli chcesz uczyć się jazdy na rolkach szybciej lub potrzebujesz wsparcia profesjonalistów, zapisz się na zajęcia Easy Skate https://easyskate.pl/zajecia/#grafik
Możecie wybrać grupowe ( dwie grupy: początkująca i zaawansowana) lub indywidualne. Zachęcamy do wypróbowania obu rozwiązań.
Zespół Easy Skate