Jazda tyłem na łyżwach

18 października, 2023

W poniższym artykule znajdziesz:
1. Wprowadzenie
2. Co trzeba wiedzieć?
3. Od czego zacząć?
4. Najważniejsze techniki i ćwiczenia
5. Czy warto skorzystać z lekcji?
6. Podsumowanie

Przewodnik po jeździe tyłem na łyżwach

W niniejszym artykule przybliżymy zagadnienie jakim jest jazda tyłem na łyżwach. Pamiętajcie, że do tego elementu łyżwiarskiego zabieramy się dopiero po opanowaniu jazdy przodem. Wliczmy w to również jazdę na jednej nodze, w przysiadzie, beczki, podskoki, zmiany kierunków jazdy i hamowanie. Nie ma co zaczynać ćwiczenia jazdy tyłem na łyżwach, jeśli nie potrafimy utrzymać równowagi oraz nie czujemy się swobodnie na lodzie.

Wprowadzenie do jazdy tyłem na łyżwach

Zasady: co musisz wiedzieć?

Jest kilka zasad, które będą istotne podczas nauki:

  1. Rozejrzyj się dookoła, czy masz wystarczająco dużo miejsca.
  2. Po rozpoczęciu ćwiczenia jazdy tyłem na łyżwach, patrz co jakiś czas przez ramię za siebie.
  3. Naukę rozpoczynaj po wcześniejszej rozgrzewce.
  4. Trenuj kiedy masz jeszcze wystarczająco siły. Przy dużym zmęczeniu nie zrobisz postępów.
  5. Rób przerwy na luźną jazdę przodem.
  6. Początki jazdy tyłem na łyżwach mogą być ciężkie. Nie zniechęcaj się jednak!

    Podstawy – jak nauczyć się jeździć tyłem? Od czego zacząć?

    Ustawienie łyżew podczas jazdy tyłem powinno być na początku w pozycji odwrotnej V. Dajemy place stóp do siebie, a pięty na zewnątrz. Kolana muszą być lekko ugięte. Ręce trzymamy do boku, dzięki temu będzie nam łatwiej utrzymać równowagę. Powoli zaczynamy robić kroki do tyłu. Musimy pilnować, aby stopy pozostawały w ustawieniu V. Będziesz mieć tendencję do rozjeżdżania się nóg. Dlatego pilnuj tego. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, co jakiś czas patrz do tyłu przez ramię. Żeby przejść do następnego etapu, opanuj dobrze chodzenie.

    Techniki i ćwiczenia: jakie są najważniejsze?

    Kolejne ćwiczenie polega na wykonywaniu kroków, aby się rozpędzić, następnie ustawieniu stóp równolegle, na szerokość bioder i pojechaniu. Powtarzamy, aż nabierzemy płynności w wykonywanym ruchu.

    Rozpędzając się wyżej opisanym sposobem jedziemy na dwóch nogach. Ręce kładziemy na kolana, które uginamy najmocniej jak możemy. Wykonujemy kilka – kilkanaście takich powtórzeń. Utrudnieniem będzie dotknięcie butów łyżwiarskich. Pamiętaj jednak o uginaniu kolan.

    Jadąc w pozycji podstawowej ( czyli ręce do boku, nogi równolegle na szerokość bioder, kolana lekko ugięte) próbujemy wykonać beczkę. Polega ona na rozjechaniu pięt, a następnie ich złączeniu. Ważne, aby w momencie dawania nóg szeroko nie „uciekły” nam biodra do tyłu. Spowoduje to przeniesienie ciężaru ciała w przód i możliwy upadek. Łącząc stopy zwróć uwagę żeby łyżwy się ze sobą nie dotknęły. Konsekwencją może być utrata równowagi.

    Podniesienie jednej nogi. Pod tym zagadnieniem kryje się ćwiczenie, które jest wprowadzeniem do tzw. bociana. Bocian to jazda na jednej nodze z butem wolnej nogi przy kolanie nogi jadącej. Tradycyjnie zaczynamy od rozpędzenia się krokami i równoległej jazdy obunóż. Następnie powoli odrywamy jedną łyżwę od lodu. Z czasem będziecie mieć coraz lepszą równowagę, dlatego starajcie się wytrzymywać w pozycji jak najdłużej. Ważne, aby stopa, którą podnosimy była obok nogi jadącej. Jeśli znajdzie się za bardzo z przodu lub z tyłu, spowoduje zmianę ustawienia środka ciężkości i przechylenie ciała w tył lub w przód. Ręce trzymamy zawsze do boku. Wykonujemy ćwiczenie na obie nogi.

    Lekcje jazdy tyłem na łyżwach: czy warto skorzystać?

    Część osób pewnie zastanawia się, czy warto zapisać się do szkółki na lekcje jazdy tyłem na łyżwach. Podpowiadamy, że zdecydowanie tak. Dlaczego? Instruktor w szczegółowy sposób wyjaśni to zagadnienie. Dobierze odpowiednie ćwiczenia, na bieżąco będzie korygował błędy. Przez co efekty będą widoczne znaczniej szybciej niż podczas samodzielnej nauki. Jeśli chcesz się przekonać osobiście, zapisz się do nas na zajęcia: https://easyskate.pl/zajecia/#grafik Gwarantujemy postępy z każdą lekcją!

    Podsumowanie

    Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zdecydujecie się na rozpoczęcie nauki. Pamiętajcie tylko o wyżej wymienionych zasadach. Zamieszczone ćwiczenia pozwolą na samodzielne przejście poszczególnych etapów. Jazda tyłem na łyżwach jest do nauczenia. Życzmy powodzenia!

    Dowiedzcie się więcej o tematyce łyżwiarskiej i rolkarskiej z naszych porad, które znajdziecie pod linkiem: https://easyskate.pl/category/blog/

    Do zobaczenia na lodowisku!

  7. Zespół Easy Skate

Zobacz również

Adrian

Adrian na co dzień pracownik biurowy zajmujący się leasingam urządzeń, maszyn i samochodów. Po opuszczenia murów biura oddaje się całkowicie temu, co najbardziej kocha, czyli sportu. Od dziecka związany ze sportem. Od 2008 roku gra w hokeja na lodzie. Jest byłym zawodnikiem Warszawskiej Legii. Obecnie gra w drużynie amatorskiej Legion Warszawa. Oprócz hokeja i jazdy na rolkach, interesuje się i treningami crossfit, pływaniem, jazdą na rowerze, bieganiem, treningami siłowymi i wędrówkami górskimi.

Ala

Ala pierwszy raz weszła na łyżwy mając 4 lata. Przychodząc z rodzicami na lodowisko po swoją starszą siostrę Basię, sama chciała bardzo spróbować. Od tego czasu zimą ćwiczyła łyżwiarstwo, a latem rolkarstwo. W wolnych chwilach lubi rysować i oglądać filmy. W szkółce uczy najczęściej małe dzieci.

Natalia

Natalia zaczęła jeździć na rolkach i łyżwach jako nastolatka. Wielka pasja do obu sportów przerodziła się w chęć nauczania innych. Natalia jest studentką japonistyki. Amatorsko interesuje się behawiorystyką oraz szkoleniem psów, fotografią, a w wolnej chwili lubi przeczytać książkę lub zagrać w grę na komputerze.

Maciej

Maciej od 30 lat zapalony narciarz. Zawodnik koszykówki do 16 roku życia. Później grający amatorsko. Były trener doskonalenia jazdy samochodem z przednim napędem, gitarzysta amator. Po czterech latach nauki w prywatnej szkole muzyki rozrywkowej. Entuzjasta sztuki filmowej, psychologii i literatury. Pasjonat jazdy na rolkach i łyżwach oraz gry w hokeja.

Basia

Basia założyła łyżwy po raz pierwszy mając 6 lat i od tamtej chwili stały się jej pasją. Trenowała również pływanie. Obecnie jest studentką dziennikarstwa. Na zajęciach zajmuje się głównie nauką najmłodszych.

Dominik

Dominik był jednym z pierwszy rolkarzy w Polsce. Trenował hokej na lodzie oraz na rolkach. Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczął nauczanie dzieci i dorosłych. Interesuje się grami samochodowymi. Lubi spędzać też czas aktywnie. Głównym jego hobby jest jazda na rowerze, chodzenie po górach oraz pływanie na żaglówkach.

Małgosia

Małgosia na łyżwach jeździ od 8 rok życia. Pochodzi z Lublina i to właśnie tam zaczęła się jej przygoda. Jest to wielka pasja, którą chce dzielić z innymi. Dokłada wszelkich starań, aby jej uczniowie na treningach dobrze się bawili i szybko czynili postępy. Prywatnie studiuje na Uniwersytecie Warszawskim oraz pracuje jako agentka nieruchomości.