Łyżwy z wypożyczalni

26 listopada, 2024
W poniższym artykule znajdziesz:
1. Wprowadzenie
2. Porady dotyczące wypożyczania łyżew
3. Błędy podczas wypożyczania łyżew
4. Podsumowanie

 

Łyżwy z wypożyczalni

Na początku przygody z łyżwami dobrym rozwiązaniem jest wziąć łyżwy z wypożyczalni. Na co zwrócić uwagę podczas wypożyczenia łyżew?
Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim czas na jedno z najpopularniejszych zimowych zajęć – jazdę na łyżwach! Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym łyżwiarzem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z lodem, wypożyczanie łyżew, to istotne zagadnienie. W tym wpisie dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o wypożyczaniu łyżew z wypożyczalni.

Dlaczego warto wypożyczać łyżwy?

  1. Oszczędność pieniędzy: Jeśli na łyżwy chodzisz okazjonalnie lub dopiero zaczynasz i nie wiesz jeszcze, czy to będzie Twój sport, warto na początku wypożyczać sprzęt. Własne łyżwy to wydatek minimum 300 zł. Te lepsze mogą kosztować nawet i 1000 zł. Wypożyczanie pozwala uniknąć dużego jednorazowego wydatku.
  2. Wygoda: Nie musisz martwić się o przechowywanie łyżew przez cały rok. Wypożyczalnie znajdują się obok lodowisk, co oznacza, że możesz po prostu pojawić się, wypożyczyć sprzęt i cieszyć się jazdą.
  3. Wypróbowanie różnych modeli: Wypożyczanie łyżew daje możliwość przetestowania na jakim sprzęcie czujesz się lepiej. Do wyboru jest: płoza hokejowa – krótsza i bardziej zaokrąglona oraz figurowa – wydłużony tył i z przodu ząbki.

    Łyżwy z wypożyczalni – porady

    Powyżej wymieniliśmy plusy korzystania z wypożyczalni sprzętu. Należy jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach jeśli chcemy miło wspominać wizytę na lodowisku. Nie każdy punkt dba o stan łyżew, dlatego bądź przygotowany na sytuację, w której łyżwy nie będą nadawały się do jazdy.

     Odpowiednio dobrany rozmiar

    Bardzo często zdarza się, że błędnie dopieramy wielkość łyżew. Zakres rozmiarów jest spory, wiec nie trudno o pomyłkę. But musi być dobrze dopasowany. Oznacza to, iż z jednej strony nie może być za mały. Jeśli czujemy, że dotykamy palcami końca lub uwiera nas i sprawia dyskomfort, to na pewno nie będą one odpowiednie dla nas. Z drugiej strony nie mogą być za duże. Zbyt wiele luzu powoduje, że but nie będzie prawidłowo utrzymywał stopy. Przełoży się to na komfort jazdy.

     

    Źle zapięty sprzęt

    Często się zdarza, że wchodząc na lód mamy źle zapięte łyżwy. Pamiętaj, że w przypadku zapięć na klamry muszą one być mocno dociśnięte, aby robiąc kroki kostki się nam nie wyginały na boki. Oczywiście zbyt mocne ściśnięcie też nie jest wskazane. Krew powinna normalnie dochodzić, a stopy nie mogą drętwieć.

    Jeśli mamy sznurowane łyżwy, zaczynaj wiązanie od samego dołu. Mocno zbieraj sznurówki. Nie powinny być one luźne. Następnie zwiąż tak, aby jak w przypadku zapięć na klamry, but trzymał kostkę. Sznurówki po obu stronach powinny być równej długości. Jeśli są zbyt długie, to schowaj je pod te już zawiązane lub zrób podwójną kokardkę. Uważaj na samoistne rozwiązanie się podczas jazdy. Co jakiś czas kontroluj zasznurowane łyżwy.

     

     Stępione ostrza łyżew

    Częstym problem z wypożyczonymi łyżwami są stępione ostrza płóz. Prawidłowe naostrzone łyżwy to podstawa dla każdego łyżwiarza. Bez prawidłowego ostrzenia, łyżwy nie będą trzymać się lodu. Więc jeżeli po wyjściu na lód w wypożyczonych łyżwach, masz duże problemy z utrzymaniem równowagi — najprawdopodobniej masz tępe łyżwy. Musisz wymienić je na inny, prawidłowo naostrzoną parę łyżew u obsługi lodowiska.

    Dlaczego możesz trafić w wypożyczalni na łyżwy z tępymi ostrzami? Pierwszą kwestią jest to, że wypożyczane łyżwy są bardzo intensywnie użytkowane. Każdy kolejny użytkownik dokłada się zużycia profilu.

    Inną przyczyną jest nieprawidłowe obchodzenie się z łyżwami. Szlif na płozie jest bardzo delikatny — wystarczy wyjść na chwile poza lód, na twardą nawierzchnię i łyżwy już wymagają ponownego ostrzenia. 

     

    Kupić czy wypożyczyć

     

    Jak widzicie wypożyczanie łyżew jest dość problematyczne i czasami zdarza się trafić na „minę”, pod postacią niesprawnych łyżew. Często mogą pojawiać się problemy z dobraniem pasującego modelu, szczególnie jeżeli masz stopy o nietypowym kształcie lub rozmiarze.

    Łyżwy z wypożyczalni często są też już dość wysłużone oraz zwykle nie są to topowe modele z górnych półek.

    Jeżeli więc chcesz regularnie jeździć na łyżwach, warto kupić swoje własne łyżwy. Będziesz miał zdecydowanie lepszej klasy sprzęt, w którym po prostu lepiej się jeździ na lodzie. Będzie on  dostosowany do Twoich potrzeb oraz umiejętności. Zaoszczędzisz też pieniądze na opłatach związanych z wypożyczeniem sprzętu.

    Pamiętajmy też, że łyżwy z wypożyczalni powinny być w dobrym stanie, ponieważ komfort użytkowania jest bardzo istotny. Złamany but, tępa płoza, brak zapięć, czy haczyków, przetarte sznurówki, to najczęściej spotykane sytuacje w wypożyczalniach.

    Z naszej strony musimy zadbać o to, aby przykładowo nieodpowiedni rozmiar nie był przeszkodą w jeździe.

Podsumowanie

Łyżwy z wypożyczalni są świetną opcją dla każdego, kto chce cieszyć się zimowymi aktywnościami bez konieczności inwestowania w własny sprzęt. Dzięki wypożyczalniom możesz w pełni korzystać z uroków jazdy na łyżwach, nie martwiąc się o koszty i przechowywanie sprzętu. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym łyżwiarzem, wypożyczanie łyżew to wygodne i praktyczne rozwiązanie. Więc nie zwlekaj – załóż łyżwy i ślizgaj się po lodzie, ciesząc się zimową magią!

Jeśli chcecie nauczyć się jeździć pod okiem profesjonalistów, ale nie macie własnego sprzętu – nie ma problemu. Nasza szkółka łyżwiarska oferuje na czas zajęć wypożyczenie. Do wyboru są łyżwy figurowe lub hokejowe.

http://www.easyskate.pl

 

Do zobaczenia na lodowisku!

Zespół Easy Skate

Zobacz również

Adrian

Adrian na co dzień pracownik biurowy zajmujący się leasingam urządzeń, maszyn i samochodów. Po opuszczenia murów biura oddaje się całkowicie temu, co najbardziej kocha, czyli sportu. Od dziecka związany ze sportem. Od 2008 roku gra w hokeja na lodzie. Jest byłym zawodnikiem Warszawskiej Legii. Obecnie gra w drużynie amatorskiej Legion Warszawa. Oprócz hokeja i jazdy na rolkach, interesuje się i treningami crossfit, pływaniem, jazdą na rowerze, bieganiem, treningami siłowymi i wędrówkami górskimi.

Ala

Ala pierwszy raz weszła na łyżwy mając 4 lata. Przychodząc z rodzicami na lodowisko po swoją starszą siostrę Basię, sama chciała bardzo spróbować. Od tego czasu zimą ćwiczyła łyżwiarstwo, a latem rolkarstwo. W wolnych chwilach lubi rysować i oglądać filmy. W szkółce uczy najczęściej małe dzieci.

Natalia

Natalia zaczęła jeździć na rolkach i łyżwach jako nastolatka. Wielka pasja do obu sportów przerodziła się w chęć nauczania innych. Natalia jest studentką japonistyki. Amatorsko interesuje się behawiorystyką oraz szkoleniem psów, fotografią, a w wolnej chwili lubi przeczytać książkę lub zagrać w grę na komputerze.

Maciej

Maciej od 30 lat zapalony narciarz. Zawodnik koszykówki do 16 roku życia. Później grający amatorsko. Były trener doskonalenia jazdy samochodem z przednim napędem, gitarzysta amator. Po czterech latach nauki w prywatnej szkole muzyki rozrywkowej. Entuzjasta sztuki filmowej, psychologii i literatury. Pasjonat jazdy na rolkach i łyżwach oraz gry w hokeja.

Basia

Basia założyła łyżwy po raz pierwszy mając 6 lat i od tamtej chwili stały się jej pasją. Trenowała również pływanie. Obecnie jest studentką dziennikarstwa. Na zajęciach zajmuje się głównie nauką najmłodszych.

Dominik

Dominik był jednym z pierwszy rolkarzy w Polsce. Trenował hokej na lodzie oraz na rolkach. Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczął nauczanie dzieci i dorosłych. Interesuje się grami samochodowymi. Lubi spędzać też czas aktywnie. Głównym jego hobby jest jazda na rowerze, chodzenie po górach oraz pływanie na żaglówkach.

Małgosia

Małgosia na łyżwach jeździ od 8 rok życia. Pochodzi z Lublina i to właśnie tam zaczęła się jej przygoda. Jest to wielka pasja, którą chce dzielić z innymi. Dokłada wszelkich starań, aby jej uczniowie na treningach dobrze się bawili i szybko czynili postępy. Prywatnie studiuje na Uniwersytecie Warszawskim oraz pracuje jako agentka nieruchomości.