Ostrzenie łyżew
W poniższym artykule znajdziesz:
1. Po co jest ostrzenie łyżew i co ile należy je ostrzyć
2. Rodzaje ostrzenia
3. Czy nowe łyżwy trzeba naostrzyć?
4. Proces ostrzenia
5. Jak wybrać profesjonalny serwis
6. Jak sprawdzić, czy łyżwy są ostre
7. Podsumowanie
Kompleksowy przewodnik – ostrzenie łyżew
Ostrzenie łyżew jest to kluczowy element dbałości o sprzęt sportowy, zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Właściwe ostrzenie łyżew pozwala na osiągnięcie lepszej kontroli podczas jazdy na łyżwach. Zwiększa bezpieczeństwo oraz poprawia wydajność ślizgania. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co jest związane z tym tematem.
Ostrzenie łyżew – dlaczego jest ważne?
Ostrzenie, to proces polegający na wygładzaniu, usuwaniu drobnych zniekształceń i profilowaniu krawędzi łyżew, co pozwala na lepsze trzymanie się lodu podczas jazdy. Celem jest uzyskanie równomiernego i ostrego profilu krawędzi, który zapewnia lepszą przyczepność do lodu. Tępe płozy będą się ślizgały po powierzchni lodu, co uniemożliwi odpychanie się. Regularność jest istotna dla utrzymania ich właściwego stanu oraz zapewnienia bezpieczeństwa i wydajności podczas jazdy. Naostrzone łyżwy zapewniają lepszą przyczepność do lodu, co zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się i upadku.
Jak często należy ostrzyć łyżwy?
Częstotliwość ostrzenia zależy od intensywności użytkowania oraz indywidualnych preferencji łyżwiarza, a także stylu jazdy, stanu lodu i dbania o płozy. Dla osób jeżdżących na łyżwach rekreacyjnie, zaleca się ostrzenie łyżew średnio co 1,5 – 2 miesiące. W przypadku łyżwiarzy figurowych i hokeistów, którzy trenują regularnie może być to nawet co 2 – 3 tygodnie. Ważne jest, aby kontrolować stan łyżew i ostrzyć je wtedy, gdy zauważy się pogorszenie przyczepności do lodu lub utratę równowagi spowodowaną brakiem możliwości odpychania się.
Ostrzenie łyżew – rodzaje:
Ostrzenie ręczne, a maszynowe
Wśród rodzajów ostrzenia łyżew można wyróżnić dwa główne podejścia: ostrzenie ręczne oraz ostrzenie maszynowe.
Ostrzenie ręczne łyżew, to standardowa metoda, która polega na ręcznym wygładzaniu i profilowaniu krawędzi łyżew za pomocą kamienia do ostrzenia. W tej technice należy przesuwać kamień wzdłuż krawędzi łyżwy, starając się utrzymać stały kąt nacisku. Ostrzenie takie jest stosunkowo proste do opanowania i może być wykonywane samodzielnie. Wymaga jednak pewnej wprawy. Sposób ten jest doraźny i nie powinien zastąpić profesjonalnego ostrzenia maszyną w serwisie.
Profesjonalne ostrzenie łyżew, to zaawansowana metoda, która polega na wykorzystaniu specjalistycznych maszyn do ostrzenia, zapewniających precyzyjne i równomierne naostrzenie krawędzi łyżew. W porównaniu do ostrzenia ręcznego rodzaj ten oferuje większą precyzję, szybkość oraz trwałość ostrzenia. Zapewnia lepszą przyczepność do lodu, co przekłada się na większą kontrolę nad ruchami oraz poprawę wydajności jazdy.
Ostrzenie łyżew – różnice między hokejowymi, a figurowymi
Ostrzenie łyżew hokejowych oraz ostrzenie łyżew figurowych różnią się pod względem kształtu i kąta ostrzenia. W przypadku łyżew hokejowych, krawędź łyżwy jest ostrzona pod kątem około 90 stopni, co zapewnia większą przyczepność do lodu oraz lepszą kontrolę nad ruchami. Natomiast w przypadku profesjonalnych łyżew figurowych, kąt ostrzenia jest nieco większy, wynoszący około 95-100 stopni, co pozwala na płynniejsze i precyzyjniejsze ruchy na lodzie. Ponadto, łyżwy figurowe posiadają ząbki na przedniej części łyżwy, które umożliwiają wykonywanie skoków i piruetów. Ich ostrzenie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności.
Olbrzymim błędem jest piłowanie pierwszego ząbka w łyżwach figurowych. Jeśli łyżwiarz potyka się o niego oznacza to, że powinien popracować nad techniką. Należy przenosząc nogę po odbiciu unieść ją nieco wyżej, aby nie zahaczała o lód. Jeśli chcesz przeczytać więcej o prawidłowej technice jazdy, to zapraszamy do zapoznania się z artykułem https://easyskate.pl/jak-jezdzic-na-lyzwach/
Możesz też przyjść na zajęcia, gdzie w sposób profesjonalny instruktor przeszkoli Cię z prawidłowej techniki jazdy. http://www.easyskate.pl
Czy nowe łyżwy należy ostrzyć?
Jest to bardzo częste pytanie i dylemat osób, które kupiły właśnie sprzęt. Odpowiadamy: tak, należy naostrzyć nowe łyżwy. Zawsze po dokonaniu zakupu trzeba udać się do ostrzalni. Jeśli wybraliście sprzęt w profesjonalnym sklepie, często ma on również serwis i w ramach kupna gwarantuje także ostrzenie.
Proces ostrzenia płozy
Przygotowanie do ostrzenia: co musisz wiedzieć
Oto kilka porad:
- Czyszczenie łyżew: Przed oddaniem sprzętu upewnij się, że łyżwy są czyste i suche. Usuń wszelkie zabrudzenia, takie jak piasek, śnieg, czy wilgoć.
- Sprawdzanie stanu łyżew: dokładnie sprawdź stan ostrzy. Zwróć uwagę na ewentualne uszkodzenia, takie jak pęknięcia, zadrapania, czy zniekształcenia, które mogą wymagać naprawy.
- Do ostrzenia oddajemy łyżwy bez ochraniaczy. Należy też zapiąć klamry lub związać sznurówki, aby nie przeszkadzały osobie, która będzie zajmować się naszym sprzętem.
Jak wyglądają świeżo naostrzone łyżwy?
Świeżo naostrzone łyżwy mają kilka cech, na które warto zwrócić uwagę. Oto, jak wyglądają naostrzone łyżwy:
- Błyszczące krawędzie: Krawędzie świeżo naostrzonych łyżew powinny być błyszczące i gładkie, co świadczy o równomiernym naostrzeniu.
- Ostry profil: Profil łyżwy powinien być ostry i wyraźny, co zapewnia lepszą przyczepność do lodu oraz większą kontrolę podczas jazdy.
- Brak zadrapań: Świeżo naostrzone łyżwy nie powinny mieć żadnych zadrapań, ani uszkodzeń na krawędziach.
Uwaga! Pamiętaj, aby nigdy nie dotykać krawędzi płozy oraz nie sprawdzać ręką zaraz po naostrzeniu jak bardzo jest ostra. Gwarantujemy, że bardzo! Można sobie łatwo przeciąć palce.
Ostrzenie łyżew – jak wybrać profesjonalny serwis
Wybór profesjonalnego serwisu do ostrzenia łyżew może być kluczowy dla uzyskania najlepszych rezultatów. Oto kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę przy wyborze:
- Doświadczenie i kwalifikacje: Upewnij się, że serwis posiada odpowiednie doświadczenie oraz kwalifikacje. Możesz poprosić o referencje od innych klientów lub sprawdzić opinie w Internecie.
- Specjalizacja: Niektóre serwisy specjalizują się w ostrzeniu konkretnych rodzajów łyżew, np. hokejowych czy figurowych. Wybierz serwis, który zna się na Twoim rodzaju łyżew.
- Termin realizacji: Sprawdź, jak długo trwa realizacja usługi ostrzenia. Dobry punkt powinien być w stanie zaoferować szybki i terminowy serwis.
- Koszt usługi: Porównaj ceny różnych miejsc, aby znaleźć najlepszą ofertę. Pamiętaj jednak, że najtańsza opcja nie zawsze oznacza najlepszą jakość.
Czy warto korzystać z usług profesjonalnego ostrzenia?
Zalety:
- Wysoka jakość ostrzenia: Profesjonalne serwisy używają precyzyjnych maszyn i narzędzi, co pozwala na równomierne i dokładne naostrzenie łyżew.
- Bezpieczeństwo: Profesjonalne ostrzenie zapewnia lepszą przyczepność do lodu, co przekłada się na większe bezpieczeństwo na lodzie.
Wady:
- Koszt: Usługi profesjonalnego ostrzenia będą droższe
- Dostępność serwisów: w zależności od miejsca zamieszkania, może być trudno znaleźć profesjonalny serwis ostrzenia łyżew.
Jak sprawdzić, czy łyżwy są ostre?
Jest kilka sposobów, aby sprawdzić stan płozy:
- Stań na lodzie w delikatnym rozkroku. Rozłóż ciężar ciała jednakowo na obie nogi. Nie dociążając ich mocno postaraj się ,, rozjechać”. Jeśli łyżwy się ślizgają w bok oznacza, to, że są tępe.
- Możesz też sprawdzić stan ostrza paznokciem. Należy jednak zachować przy tej metodzie ostrożność. Delikatnie przejedź paznokciem po ostrzu. Jeśli nic się z nim nie dzieje znaczy, że łyżwa jest tępa.
- Podczas jazdy da się też wyczuć, że coś jest nie tak kiedy robimy odbicie. Jeśli ucieka nam krawędź i się ślizgamy, należy udać się do ostrzalni.
Jeżeli zauważysz jakiekolwiek problemy z ostrzeniem, warto skonsultować się z profesjonalistą, który oceni sytuację.
Podsumowanie
Temat ostrzenia sprzętu jest bardzo istotny. Tylko płoza naostrzona da nam gwarancję udanej jazdy.
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam kwestię ostrzenia. Wiecie już dlaczego jest to ważne, jak często to robić i od czego zależy częstotliwość wizyt w punkcie. Napisaliśmy o metodach: ręcznej i maszynowej. Jakie są różnice między ostrzeniem łyżew figurowych, a hokejowych oraz jak wybrać serwis i czy warto skorzystać z usług profesjonalisty. Do tego przedstawiliśmy jak przygotować sprzęt do oddania oraz jak wygląda naostrzona łyżwa, a także metody sprawdzania ostrości płozy.
Jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące stanu Waszego sprzętu, to zawsze służymy pomocą. Możecie do nas zadzwonić lub napisać albo zapytać Instruktorów podczas wizyty na lodowisku, czy na zajęciach Szkółki Easy Skate. Zapraszamy do kontaktu: http://www.easyskate.pl
Do zobaczenia na lodowisku!
Zespół Easy Skate