Jazda na rolkach – od czego zacząć?
W poniższym artykule znajdziesz:
1. Wprowadzenie
2. Proponowane ćwiczenia
3. Upadanie i wstawanie
4. Pierwsze kroki
5. Odbicia
6. Podsumowanie
Od czego zacząć jazdę na rolkach?
Początki jazdy na rolkach bywają ciężkie ( ale nie dla wszystkich). Jeśli już podejmiemy decyzję, że chcemy rozpocząć naukę jazdy na rolkach musimy odpowiednio dobrać sprzęt. Oprócz rolek będą nam jeszcze potrzebne ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki oraz kask. O tym wszystkim jednak w innym artykule. Wybór miejsca jest także istotnym czynnikiem. Ważne, aby nawierzchnia była równa, bez leżących kamyków, czy gałęzi, najlepiej w miejscu gdzie nie jeżdżą samochody i rowery. Na początek możemy się jednak udać na dywan, trawę lub tartan.
Stojąc samodzielnie przyjmujemy pozycję: nogi ustawione na szerokość bioder, tułów nieznacznie pochylony do przodu. Ramiona muszą być w jednej linii z kolanami i palcami. Kolana lekko ugięte nad linią palców. Piszczela powinny dotykać języków rolek. Ręce kładziemy na kolana.
Początki jazdy na rolkach – ćwiczenia:
- Przenosimy ciężar ciała z nogi na nogę i na zmianę podnosimy raz lewą, raz prawą. Kolano nogi wolnej powinno być ugięte, a stopa obok nogi stojącej.
- Uginamy mocno kolana i pochylamy tułów do przodu. Ręce cały czas trzymamy na kolanach. Wykonujemy przysiad, wytrzymując kilka sekund. Wstajemy powoli do pozycji wyjściowej.
- Stajemy w lekkim rozkroku, kolana ugięte, ręce na kolanach. Przenosimy ciężar ciała na jedną stronę, mocniej uginając nogę. Następnie zmieniamy stronę.
- Ćwiczenie jak wyżej, ale po przeniesieniu ciężaru ciała odrywamy od ziemi drugą nogę. Wykonujemy na dwie strony.
- Obroty w miejscu. Unosząc nogi robimy pełen obrót w jedną stronę, a następnie w drugą.
- Krok odstawno dostawny. Idziemy bokiem na lekko ugiętych kolanach odstawiając nogę zewnętrzną i dostawiając wewnętrzną. Po wykonaniu kilku kroków zmieniamy stronę.
Każde ćwiczenie wykonujemy od kilku do kilkunastu razy.
Upadanie i wstawanie
Istotną kwestią jest umiejętność upadania i wstawania. Ucząc się kontrolowanych upadków schodzimy bardzo nisko w kolana, ręce dajemy szeroko w przód skos. Przechylamy się na jedną stronę i upadamy. Aby wstać należy klęknąć na kolana. Z tej pozycji przechodzimy do klęku na jednym kolanie, kładąc na nie rękę. Drugą opieramy o ziemię. Następnie powoli się podnosimy do wyprostu.
Po opanowaniu wyżej opisanych elementów możemy udać się na równą, asfaltową nawierzchnię. Przechodzimy kolejno przez wcześniej wykonywane ćwiczenia. Ważne w przypadku ewentualnych upadków jest to, że jeśli będziemy upadać do przodu, w pierwszej kolejności styczność z nawierzchnią powinny mieć ochraniacze na kolana, a następnie na nadgarstki. Jeśli poczujemy, że tracimy równowagę i lecimy do tyłu, staramy się podbródek dać do klatki piersiowej, aby chronić głowę.
Pierwsze kroki
Teraz możemy przejść do poruszania się. Na początek wykonujemy małe kroki. Pięty dajemy do siebie, a palce na zewnątrz, aby stopy utworzyły literę V. Nogi odrywamy od ziemi. Ten etap polega na spacerowaniu i nauce utrzymywania równowagi. Jeśli czujemy się już pewniej dołączamy kolejny element jakim jest jazda na dwóch nogach. Robimy kilka kroków, a następnie stawiając nogi równolegle i na szerokość bioder jedziemy na dwóch rolkach. Kolana pozostają lekko ugięte. Ręce kładziemy na kolanach lub jeśli czujemy się pewniej dajemy do boku.
Odbicia
Po opanowaniu tych elementów zaczynamy odbicia. Pozostając w ustawieniu stóp w literkę V i przechylając rolkę tylnej nogi na krawędź wewnętrzną delikatnie się odpychamy. Następnie musimy dołączyć nogę odpychającą do jadącej, przenieść ciężar ciała i to samo wykonać na drugą stronę. Ćwiczeniem na szybsze opanowanie tego ruchu jest tzw. hulajnoga. Odepchnięcia robimy tylko jedną nogą. Pamiętajmy jednak, aby wszystko wykonywać na dwie strony.
Podsumowanie
Na początku nauki będą zdarzały się nam błędy. Nie należy się jednak zrażać, a raczej być świadomym na co należy zwrócić uwagę. Najczęściej występujące z nich to: wyprostowane plecy, odchylanie tułowia do tyłu, wyprostowane kolana, złe rozmieszczenie ciężaru ciała, złe ustawienie stóp, uciekające kolana do wewnątrz.
Pamiętajmy, że tylko regularny trening sprawi, że poczujemy się pewniej na rolkach i będziemy czynić szybkie postępy, a sama nauka jazdy na rolkach jest przyjemnością!
A Tobie jak się wydaje? Czy początki jazdy na rolkach są trudne? Jeśli masz trudności lub obiekcje, to zapisz się na zajęcia z instruktorem. https://easyskate.pl/zajecia/#grafik Gwarantujemy zdecydowanie szybszą naukę!
Zespół Easy Skate
#jazdanarolkach #naukajazdynarolkach #początkijazdynarolkach #pierwszekrokinarolkach #ćwiczenia