Jazda na rolkach – od czego zacząć?

9 marca, 2023
W poniższym artykule znajdziesz:
1. Wprowadzenie
2. Proponowane ćwiczenia
3. Upadanie i wstawanie
4. Pierwsze kroki
5. Odbicia
6. Podsumowanie

Od czego zacząć jazdę na rolkach?

 

Początki jazdy na rolkach bywają ciężkie ( ale nie dla wszystkich). Jeśli już podejmiemy decyzję, że chcemy rozpocząć naukę jazdy na rolkach musimy odpowiednio dobrać sprzęt. Oprócz rolek będą nam jeszcze potrzebne ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki oraz kask. O tym wszystkim jednak w innym artykule. Wybór miejsca jest także istotnym czynnikiem. Ważne, aby nawierzchnia była równa, bez leżących kamyków, czy gałęzi, najlepiej w miejscu gdzie nie jeżdżą samochody i rowery. Na początek możemy się jednak udać na dywan, trawę lub tartan.

Stojąc samodzielnie przyjmujemy pozycję: nogi ustawione na szerokość bioder, tułów nieznacznie pochylony do przodu. Ramiona muszą być w jednej linii z kolanami i palcami. Kolana lekko ugięte nad linią palców. Piszczela powinny dotykać języków rolek. Ręce kładziemy na kolana.

Początki jazdy na rolkach – ćwiczenia:
  1. Przenosimy ciężar ciała z nogi na nogę i na zmianę podnosimy raz lewą, raz prawą. Kolano nogi wolnej powinno być ugięte, a stopa obok nogi stojącej.
  2. Uginamy mocno kolana i pochylamy tułów do przodu. Ręce cały czas trzymamy na kolanach. Wykonujemy przysiad, wytrzymując kilka sekund. Wstajemy powoli do pozycji wyjściowej.
  3. Stajemy w lekkim rozkroku, kolana ugięte, ręce na kolanach. Przenosimy ciężar ciała na jedną stronę, mocniej uginając nogę. Następnie zmieniamy stronę.
  4. Ćwiczenie jak wyżej, ale po przeniesieniu ciężaru ciała odrywamy od ziemi drugą nogę. Wykonujemy na dwie strony.
  5. Obroty w miejscu. Unosząc nogi robimy pełen obrót w jedną stronę, a następnie w drugą.
  6. Krok odstawno dostawny. Idziemy bokiem na lekko ugiętych kolanach odstawiając nogę zewnętrzną i dostawiając wewnętrzną. Po wykonaniu kilku kroków zmieniamy stronę.

Każde ćwiczenie wykonujemy od kilku do kilkunastu razy.

Upadanie i wstawanie

Istotną kwestią jest umiejętność upadania i wstawania. Ucząc się kontrolowanych upadków schodzimy bardzo nisko w kolana, ręce dajemy szeroko w przód skos. Przechylamy się na jedną stronę i upadamy. Aby wstać należy klęknąć na kolana. Z tej pozycji przechodzimy do klęku na jednym kolanie, kładąc na nie rękę. Drugą opieramy o ziemię. Następnie powoli się podnosimy do wyprostu.

Po opanowaniu wyżej opisanych elementów możemy udać się na równą, asfaltową nawierzchnię. Przechodzimy kolejno przez wcześniej wykonywane ćwiczenia. Ważne w przypadku ewentualnych upadków jest to, że jeśli będziemy upadać do przodu, w pierwszej kolejności styczność z nawierzchnią powinny mieć ochraniacze na kolana, a następnie na nadgarstki. Jeśli poczujemy, że tracimy równowagę i lecimy do tyłu, staramy się podbródek dać do klatki piersiowej, aby chronić głowę.

Pierwsze kroki

Teraz możemy przejść do poruszania się. Na początek wykonujemy małe kroki. Pięty dajemy do siebie, a palce na zewnątrz, aby stopy utworzyły literę V. Nogi odrywamy od ziemi. Ten etap polega na spacerowaniu i nauce utrzymywania równowagi. Jeśli czujemy się już pewniej dołączamy kolejny element jakim jest jazda na dwóch nogach. Robimy kilka kroków, a następnie stawiając nogi równolegle i na szerokość bioder jedziemy na dwóch rolkach. Kolana pozostają lekko ugięte. Ręce kładziemy na kolanach lub jeśli czujemy się pewniej dajemy do boku.

Odbicia

Po opanowaniu tych elementów zaczynamy odbicia. Pozostając w ustawieniu stóp w literkę V i przechylając rolkę tylnej nogi na krawędź wewnętrzną delikatnie się odpychamy. Następnie musimy dołączyć nogę odpychającą do jadącej, przenieść ciężar ciała i to samo wykonać na drugą stronę. Ćwiczeniem na szybsze opanowanie tego ruchu jest tzw. hulajnoga. Odepchnięcia robimy tylko jedną nogą. Pamiętajmy jednak, aby wszystko wykonywać na dwie strony.

Podsumowanie

Na początku nauki będą zdarzały się nam błędy. Nie należy się jednak zrażać, a raczej być świadomym na co należy zwrócić uwagę. Najczęściej występujące z nich to: wyprostowane plecy, odchylanie tułowia do tyłu, wyprostowane kolana, złe rozmieszczenie ciężaru ciała, złe ustawienie stóp, uciekające kolana do wewnątrz.

Pamiętajmy, że tylko regularny trening sprawi, że poczujemy się pewniej na rolkach i będziemy czynić szybkie postępy, a sama nauka jazdy na rolkach jest przyjemnością!

A Tobie jak się wydaje? Czy początki jazdy na rolkach są trudne? Jeśli masz trudności lub obiekcje, to zapisz się na zajęcia z instruktorem. https://easyskate.pl/zajecia/#grafik                                Gwarantujemy zdecydowanie szybszą naukę!

Zespół Easy Skate

 

#jazdanarolkach #naukajazdynarolkach #początkijazdynarolkach #pierwszekrokinarolkach #ćwiczenia

 

Zobacz również

Adrian

Adrian na co dzień pracownik biurowy zajmujący się leasingam urządzeń, maszyn i samochodów. Po opuszczenia murów biura oddaje się całkowicie temu, co najbardziej kocha, czyli sportu. Od dziecka związany ze sportem. Od 2008 roku gra w hokeja na lodzie. Jest byłym zawodnikiem Warszawskiej Legii. Obecnie gra w drużynie amatorskiej Legion Warszawa. Oprócz hokeja i jazdy na rolkach, interesuje się i treningami crossfit, pływaniem, jazdą na rowerze, bieganiem, treningami siłowymi i wędrówkami górskimi.

Ala

Ala pierwszy raz weszła na łyżwy mając 4 lata. Przychodząc z rodzicami na lodowisko po swoją starszą siostrę Basię, sama chciała bardzo spróbować. Od tego czasu zimą ćwiczyła łyżwiarstwo, a latem rolkarstwo. W wolnych chwilach lubi rysować i oglądać filmy. W szkółce uczy najczęściej małe dzieci.

Natalia

Natalia zaczęła jeździć na rolkach i łyżwach jako nastolatka. Wielka pasja do obu sportów przerodziła się w chęć nauczania innych. Natalia jest studentką japonistyki. Amatorsko interesuje się behawiorystyką oraz szkoleniem psów, fotografią, a w wolnej chwili lubi przeczytać książkę lub zagrać w grę na komputerze.

Maciej

Maciej od 30 lat zapalony narciarz. Zawodnik koszykówki do 16 roku życia. Później grający amatorsko. Były trener doskonalenia jazdy samochodem z przednim napędem, gitarzysta amator. Po czterech latach nauki w prywatnej szkole muzyki rozrywkowej. Entuzjasta sztuki filmowej, psychologii i literatury. Pasjonat jazdy na rolkach i łyżwach oraz gry w hokeja.

Basia

Basia założyła łyżwy po raz pierwszy mając 6 lat i od tamtej chwili stały się jej pasją. Trenowała również pływanie. Obecnie jest studentką dziennikarstwa. Na zajęciach zajmuje się głównie nauką najmłodszych.

Dominik

Dominik był jednym z pierwszy rolkarzy w Polsce. Trenował hokej na lodzie oraz na rolkach. Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczął nauczanie dzieci i dorosłych. Interesuje się grami samochodowymi. Lubi spędzać też czas aktywnie. Głównym jego hobby jest jazda na rowerze, chodzenie po górach oraz pływanie na żaglówkach.

Małgosia

Małgosia na łyżwach jeździ od 8 rok życia. Pochodzi z Lublina i to właśnie tam zaczęła się jej przygoda. Jest to wielka pasja, którą chce dzielić z innymi. Dokłada wszelkich starań, aby jej uczniowie na treningach dobrze się bawili i szybko czynili postępy. Prywatnie studiuje na Uniwersytecie Warszawskim oraz pracuje jako agentka nieruchomości.